Το Μουσείο Σαρακατσάνικης Παράδοσης στεγάζεται σε κτήριο που παραχωρήθηκε από το Δήμο Αλεξανδρούπολης  στον οικισμό Αισύμη, 23 χλμ. βόρεια της Αλεξανδρούπολης. Το αρχικό κτήριο ανακαινίσθηκε και κατασκευάσθηκε και επιπλέον όροφος (με κονδύλια ευρωπαϊκου προγράμματος) με τη φροντίδα του Συλλόγου Σαρακατσαναίων Νομού Έβρου.. Εγκανιάστηκε στις 28 Ιανουαρίου 2009. Την κορδέλα των εγκαινίων έκοψε ο «ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΟΣ» τότε, Υπουργός ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε , κύριος Σουφλιάς Γεώργιος, ο οποίος ήλθε ειδικά για τα εγκαίνια.

Περιλαμβάνει μια αξιοζήλευτη συλλογή με αυθεντικό υλικό της Σαρακατσάνικης παράδοσης, όπως στολές γυναικείες, ανδρικές (σιγκούνια, φουσταννέλες), κάπες, κοντόκαπες, παναούλες, ποδιές, τσουράπια,τροβάδες, δισάκια, χαράρια, γκιούμια, κακάβια, κουδούνια, λανάρια, τσιατούρα, βελέντζες, φλάμπουρες, τζαμάρες, κλειδοπίνακα, τσ’κάλια, σαραμανίτσες, κλίτσες, υλικά αργαλειού, ρόκες, αδράχτια, πανωφόρια γυναικεία, τάβλες, κ’λουροτροβάδες και άλλα πολλά, καθώς και πάρα πολλές παλιές φωτογραφίες (1900-1940).

Λίγα χιλιόμετρα βόρεια της Αισύμης, στη Λεπτοκαρυά, ο Σύλλογος Σαρακατσαναίων Νομού Έβρου κατασκεύασε Παραδοσιακό Σαρακατσάνικο Οικισμό, ως πρότυπο οικισμού με τα Καλύβια (κονάκια), Μπάτζιο, Μαντρί, Δασκαλοκάλυβο κλπ, όλα όσα διέθετε ένα Παραδοσιακό Τσελιγκάτο.

Η αναπαράσταση ενός παραδοσιακού οικισμού των Σαρακατσάνων αποτελεί παράλληλα ζωντανό μουσείο και χώρο αναψυχής. Προσφέρει μία μοναδική ευκαιρία στον επισκέπτη να γνωρίσει τον καθημερινό τρόπο ζωής των Σαρακατσάνων, την τεχνική κατασκευής της περίφημης κυκλικής καλύβας από ξύλα και καλάμια, του κονακιού με το σταυρό στην οροφή (κατσούλα), το ορεινό σχολείο και γενικότερα την οργάνωση του κατοικήσιμου χώρου

Επιπλέον έχει διαμορφωθεί ο χώρος, ως χώρος Αναψυχής και εκδηλώσεων , με όλες τις απαραίτητες υποδομές ώστε να μπορεί να εξυπηρετεί τους επισκέπτες που μαζί με την ενημέρωση για τον παραδοσιακό τρόπο ζωής των Σαρακατσαναίων θα μπορούν να απολαμβάνουν τη φύση, σ’ένα χώρο με οξιές, καθαρό αέρα και κρύο νερό από την πηγή της Λεπτοκαρυάς.