Ο πρώην αστυνομικός από τις Φέρες Νίκος Γκότσης, εντόπισε και συνέλεξε περισσότερα από 1.700 αντικείμενα από την καθημερινή ζωή των κατοίκων της περιοχής περασμένων εποχών. Από το 1996 η  Λαογραφική Συλλογή Νίκου Γκότση εκτίθεται στις Φέρες και έχει δημόσιο χαρακτήρα.

Στην Λαογραφική Συλλογή περιλαμβάνονται οι γωνιές των επαγγελμάτων, με εργαλεία και αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν ο καροποιός, η υφάντρα, ο κουρέας, ο σιδεράς, ο χασάπης, ο τσαγκάρης και ο πεταλωτής. Αντικείμενα και εργαλεία που συνέθεταν την καθημερινότητα στα σπίτια της περιοχής, οι περισσότεροι από τους οποίους ήταν πρόσφυγες από την Ανατολική Θράκη.

Έπιπλα και μαγειρικά σκεύη, σίδερα, νερόμυλοι, πέτρινα γουδιά, αλλά και μια τεράστια συλλογή κουδουνιών, βρίσκονται ανάμεσα στα εκθέματα. Σε ειδικές προθήκες ο επισκέπτης θαυμάζει αντικείμενα που έχουν έρθει ως εδώ από την Ίμβρο, ενώ ξεχωριστό ενδιαφέρον συγκεντρώνουν και οι πολύχρωμες, παραδοσιακές γυναικείες φορεσιές των χωριών της περιοχής.

Το αρχείο της Λαογραφικής συλλογής Νίκου Γκότση περιλαμβάνει ακόμα φωτογραφικό και έντυπο υλικό.

Πρόσφατα οι ιδιοκτήτες της Λαογραφικής συλλογής Νίκου Γκότση προέβησαν στην αγορά του σπιτιού της οικογένειας Γκουδούλα, με σκοπό να μεταστεγαστεί εκεί.  Πρόκειται για διώροφο κτίσμα, εξαιρετικής σημασίας, που χτίστηκε στις αρχές του 1900 και αποτελεί την μοναδική σωζόμενη Ελληνική οικία της Οθωμανικής περιόδου. Στο δάπεδο του ισογείου ανακαλύφθηκε πέτρινο πηγάδι, βάθους 3,5 μέτρων με στάθμη νερού τα 2 μέτρα, γεγονός σπάνιο για την περιοχή και το οποίο παρουσιαζόταν  την Οθωμανική περίοδο μόνο σε αστικού τύπου οικίες, καθώς η χρήση του πηγαδιού δεν περιοριζόταν μόνο στην εξασφάλιση πόσιμου νερού αλλά και στην διατήρηση ευπαθών προϊόντων, ως ψυγείο.

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form