Το μουσείο άρχισε να κατασκευάζεται το 2007 στον 150 τετραγωνικών μέτρων υπόγειο χώρο της Καππαδοκικής εστίας. Ο σχεδιασμός, η κατασκευή και η έκθεση των αντικειμένων  έγινε με τρόπο αναπαραστατικό, ώστε να μεταφέρει στον επισκέπτη την ατμόσφαιρα της ζωής στα χωριά της Καππαδοκίας. Οι διαστάσεις και ο τρόπος επεξεργασίας των υλικών και των αντικειμένων δημιουργήθηκαν σύμφωνα με τις μαρτυρίες και τις καταγραφές των κατοίκων και των ιστορικών.

Το μουσείο εγκαινιάστηκε το 2008.

Σκοπός του μουσείου είναι η συγκέντρωση, συντήρηση, διαφύλαξη και ανάδειξη των αντικειμένων από την ευρύτερη περιοχή της Καππαδοκίας, τα οποία χρονολογούνται από το τέλος του 19ου και τις αρχές του 20ου αι., την εποχή δηλαδή που άκμαζε η κοινότητα των Καππαδοκών στην περιοχή.

Το μουσείο περιλαμβάνει περίπου 1200-1400 αντικείμενα. Τα περισσότερα από τα εκθέματα είναι δωρεές οικογενειών, κειμήλια μεγάλης αξίας, αφού παρά τις αντίξοες συνθήκες κατόρθωσαν να τα μεταφέρουν από τις πατρογονικές εστίες τους οι πρώτης γενιάς πρόσφυγες. Επίσης μερικά αξιόλογα εκθέματα έχουν μεταφερθεί από τις τελευταίες εκδρομές του συλλόγου στα χωριά της Καππαδοκίας. Μέσα από τα εκθέματα ο επισκέπτης μπορεί να αντλήσει πληροφορίες για τις καθημερινές εργασίες, τα εργαλεία που χρησίμευαν στις εξωτερικές δουλειές των κατοίκων της Καππαδοκίας. Υπάρχουν βιβλία με την «καραμανλίδικη» γραφή, κοσμήματα, έπιπλα, φωτογραφίες και παλιές εικόνες που σώθηκαν από τον ξεριζωμό και συντηρήθηκαν με μεγάλη επιμέλεια από το σύλλογο.

• ΔευτέραΚλειστά
  • ΤρίτηΚλειστά