Στην Ανατολική πλευρά του λιμανιού μετά από πρόταση του Βενετού Προβλεπτή της εποχής Benedetto Moro το 1604 ξεκινά η ανέγερση πέντε Νεωρίων (ολοκληρώθηκαν τα δύο). Το ένα από τα σωζόμενα Νεώρια έχει παραχωρηθεί από το ΥΠΠΟ στο Ναυτικό Μουσείο Κρήτης, ώστε να στεγαστεί η Μόνιμη Έκθεση Αρχαίας και Παραδοσιακής Ναυπηγικής με κύριο έκθεμα το ομοίωμα πλοίου Μινωικής Περιόδου. Η συλλογή συμπληρώνεται με εργαλεία, υλικά και παραδοσιακά σκάφη, ενώ αναπόσπαστο κομμάτι αποτελεί η έκθεση με το φαρικό υλικό.

Αντιπροσωπευτικό ομοίωμα πλοίου Μινωικής περιόδου

Με απόφαση του Ναυτικού Μουσείου Κρήτης ξεκίνησε η ανακατασκευή του πλοίου Μινωικής Περιόδου, το οποίο εντάσσεται σε ένα ολοκληρωμένο ερευνητικό πρόγραμμα Πειραματικής Ναυτικής Αρχαιολογίας, διάρκειας 4 ετών (2001-2004). Υλοποιήθηκε σύμφωνα με όλους τους κανόνες της επιστημονικής δεοντολογίας και με τη χρήση αυθεντικών υλικών, εργαλείων και διαδικασιών της εποχής, που αφορά. Βασικοί συντελεστές ήταν το Ναυτικό Μουσείο Κρήτης , που ήταν ο εμπνευστής και χρηματοδότης οργανισμός και το Ινστιτούτο Έρευνας της Αρχαίας Ναυπηγικής και Τεχνολογίας «ΝΑΥΔΟΜΟΣ». Στόχος ήταν η ανακατασκευή μιας ρεαλιστικής – τεκμηριωμένης εκδοχής, ενός πλεύσιμου κωπήλατου προϊστορικού πλοίου. Το πλοίο ταξίδεψε από το λιμάνι των Χανίων στο αντίστοιχο του Πειραιά και συμμετείχε στις πανηγυρικές εκδηλώσεις για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004. Βασικός σκοπός του εγχειρήματος ήταν η απόδειξη της θαλασσοκρατίας των Μινωιτών (1700-1500 π.Χ.)

• Γενική Είσοδος

Γενική είσοδος