Ο μικρός Υδροηλεκτρικός Σταθμός (Μ.ΥΗ.Σ.) Αγυιά αποτελεί ένα από τα εναπομείναντα τεκμήρια βιομηχανικής ιστορίας της Κρήτης. Είναι το πρώτο εργοστάσιο εκμετάλλευσης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας του νησιού και σήμερα επαναχρησιμοποιείται για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Είναι κατασκευασμένος το 1928 και αποτελεί τμήμα ενός μεγαλύτερου τεχνικού έργου, το οποίο ξεκινάει από μία τεχνητή λίμνη, συνεχίζει με ένα τσιμεντένιο αγωγό και καταλήγει στο Σταθμό. Ο Μ.ΥΗ.Σ. φώτιζε την πόλη των Χανίων χρησιμοποιώντας τη δύναμη του νερού που διοχετευόταν από τον αγωγό προς τον ίδιο.

Εγκαινιάστηκε το 1929 από τον Πρωθυπουργό της Ελλάδος, Ελευθέριο Βενιζέλο, ενώ εντάσσεται στη σύγχρονη ιστορία εξηλεκτρισμού της πόλης καθώς και στη συλλογική μνήμη της κοινωνίας των Χανίων. Από το  2022 λειτουργεί ως εκθεσιακό κέντρο Α.Π.Ε., πολυχώρος εκπαίδευσης, τεχνολογίας και πολιτισμού υπό την εποπτεία της  Περιφερειακής Αναπτυξιακής Εταιρείας Κρήτης Α.Ε.

Ελεύθερη είσοδος για παιδιά, μαθητές, φοιτητές, ΑΜΕΑ

• Γενική Είσοδος

Εισιτήριο για ενήλικες επισκέπτες.

Επιβεβαιωμένο Μουσείο

• ΣάββατοΚλειστά