Museum Finder Blog
Το νεκρικό προσωπείο του Άγγελου Σικελιανού

Η οικία Σικελιανού στην οποία στεγάζεται το ομώνυμο μουσείο, στην πατρίδα του ποιητή, την Λευκάδα, αγοράστηκε από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας το 2009. Ανακαινίστηκε και διαμορφώθηκε σε ένα πρωτοποριακό μουσειακό χώρο που παραδόθηκε στο Δήμο Λευκάδας και εγκαινιάστηκε στις 6 Οκτωβρίου 2017.

Πρόκειται για έναν ιδιαίτερο μουσείο που δεν εκθέτει απλά ενθυμήματα από τον Αλαφροΐσκιωτο ποιητή αλλά ταξιδεύει τον επισκέπτη σε κάθε πτυχή όχι μόνο της ζωής αλλά και του έργου του μέσα από μια πρωτοποριακή αρχιτεκτονική και μουσειολογική προσέγγιση, έργο μια ομάδας διακεκριμένων επιστημόνων.

Στο μουσείο υπάρχουν ιδιαίτερα εκθέματα όπως το νυφικό της Άννας και υφαντά της, τα χειροποίητα ρούχα που ύφανε η Εύα για τον εαυτό της και για τις Δελφικές Εορτές, το διαβατήριό της, η πλεξούδα από τα πορφυρά μαλλιά της, σπάνιες εκδόσεις και χειρόγραφα, φωτογραφικό υλικό, ταινίες και ηχογραφημένες απαγγελίες με τη φωνή του ίδιου του ποιητή.

Το έκθεμα που τραβάει την προσοχή των επισκεπτών περισσότερο από κάθε άλλο, είναι το νεκρικό προσωπείο του Άγγελου Σικελιανού.

Την γύψινη νεκρική προσωπίδα κατασκεύασε από εκμαγείο, το 1951 ο γλύπτης Θανάσης Απάρτης

Φωτογραφία: Νίκος Καββαδάς