Η προσπάθεια διατήρησης, ανάδειξης και διάδοσης του λαικού πολιτισμού των Βλάχων
Το Λαογραφικό Μουσείο ανήκει στο Σύλλογο Βλάχων νομού Σερρών Γεωργάκης Ολύμπιος. Τα μέλη, ταυτόχρονα με την ίδρυση του συλλόγου, είχαν αρχίσει τη συλλογή υλικού προκειμένου να δημιουργήσουν μια λαογραφική θεματική συλλογή. Η προσπάθεια εντατικοποιήθηκε μετά το 1995. Τελικά δημιουργήθηκε ένα λαογραφικό μουσείο στις εγκαταστάσεις του συλλόγου και το οποίο άρχισε να λειτουργεί τον Απρίλιο του 2008.

Το κτίριο αποτελείται από τρία επίπεδα : το ημιυπόγειο που είναι χώρος διδασκαλίας παροδοσιακών χορών, τον πρώτο όροφο (αναπαράσταση οντά βλάχικου σπιτιού με μιντέρια, υφαντά, σοφράδες και τζάκι) και τον δεύτερο όροφο που είναι καθαρά χώρος εκθεμάτων.

Σκοπός του μουσείου είναι η διατήρηση, η ανάδειξη και η διάδοση του λαικού πολιτισμού των Βλάχων της ευρύτερης περιοχής Σερρών.

Σύμφωνα με τη μουσειολογική μελέτη, που έγινε από τον Χρήστο Μπρούφα, το μουσείο εκτιθέμενο υλικό χωρίζεται σε ενότητες.

• Η πρώτη ενότητα έχει θέμα τη γέννηση του παιδιού και τη συμμετοχή σε οικιακές ασχολίες.
  • Η δεύτερη, νέος στο κοπάδι, έφηβος στην κτηνοτροφία.
  • Η τρίτη έχει θέμα τη νέα κοπέλα στον αργαλειό αλλά και τα πολλά υφαντά.
  • Η τέταρτη, εντυπωσιακή πραγματικά κατηγορία, αφορά το νυφικό της Βλάχας νύφης.
  • Στη διπλανή ενότητα, που αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης το θέμα είναι η γαμήλια πομπή με τις παραδοσιακές φορεσιές και μάλιστα υπάρχουν μερικές από μετάξι και βελούδο.
  • Στην έκτη ενότητα εκτίθενται τα ρούχα του γαμπρού και της προίκας.
  • Τέλος η έβδομη ενότητα έχει ως θέμα το δείπνο στο σοφρά. Παράλληλα εκτίθενται σκεύη μεταλλικά οικιακής χρήσης, πινακωτή για την παρασκευή ψωμιού, κ.α.
  • Τέλος σε μια βιτρίνα εκτίθενται παραδοσιακά χειροποίητα κοσμήματα.

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

• Σάββατο 19:00 - 21:00
  • Κυριακή 19:00 - 21:00