Το Μουσείο εγκαινιάστηκε το 2003 και προκάλεσε το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό σε αναγνωρισμένου κύρους ανθρώπους της τέχνης.

Περιλαμβάνει έξι τμήματα όπου ο επισκέπτης μπορεί να δει σπάνια εκθέματα τα οποία η Ντίνα και ο Αλέκος Χατζηλίας συγκέντρωναν από το 1965.

Η συλλογή περιλαμβάνει αγαλματίδια και εργαλεία από τη νεολιθική εποχή καθώς και εντυπωσιακό πλήθος παραδοσιακών φορεσιών, όπλων, σκευών οικιακής χρήσης, κοσμημάτων, διακοσμητικών, ζωνών, κεντημάτων, χαλιών, πινάκων και αντικειμένων τέχνης από την Ελλάδα και τη Μ.Ασία, από τις αρχές του 19ου αιώνα, καταγράφοντας 200 χρόνια ζωντανής βαλκανικής παράδοσης.

Ο χώρος υποδοχής των επισκεπτών στολίζεται με αυθεντικές φωτογραφίες διαφόρων χρονικών περιόδων καθώς και με φωτογραφίες παραδοσιακών επαγγελμάτων.

Στον κυρίως χώρο του μουσείου υπάρχουν διάφορες ενότητες εκθεμάτων: Παραδοσιακά μουσικά όργανα, Γυναικείες παραδοσιακές φορεσιές, Σαρακατσάνικη κόγχη (στολές, εργαλεία, αναπαράσταση Σαρακατσάνικης οικογένειας), Αναπαράσταση του διακόσμου δωματίου Θρακικού πολιτισμού, Αναπαράσταση του διακόσμου Μικρασιατικού οντά, Ενότητα με εκκλησιαστικά και ιερατικά είδη, Ενότητα πολεμικών όπλων και σπαθιών μετο παλαιότερο του 2000 π.Χ., Εντυπωσιακή και πλούσια συλλογή παραδοσιακών κοσμημάτων.

Στη συλλογή του μουσείου Χατζηλία περιλαμβάνεται, χωρίς να εκτίθεται λόγω χώρου, και ο επαγγελματικός εξοπλισμός είκοσι πέντε παραδοσιακών επαγγελμάτων, (σαγματοποιείο, τσαρουχάδικο, τσαγκαράδικο, σιδεράδικο, ξύλινο ελαιοτριβείο, βυρσοδεψείο, νερόμυλος και άλλα) τα περισσότερα των οποίων πλέον δεν εξασκούνται.

• ΣάββατοΚλειστά
  • ΚυριακήΚλειστά