Δείτε τη λαογραφική συλλογή του Αρμενοχχωρίου Φλώρινας
Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Η λαογραφική συλλογή του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμενοχωρίου βρίσκεται στο παλιό δημοτικό σχολείο και αριθμεί 500 περίπου αντικείμενα λαϊκής τέχνης.

Από αυτά ξεχωρίζουν αντικείμενα που σχετίζονται με την κεραμουργία (στην περιοχή λειτουργούσαν παραδοσιακά κεραμουργικά εργαστήρια) και οι παραδοσιακές φορεσιές του Αρμενοχωρίου.