Δείτε την ιστορική, εκκλησιαστική και λαογραφική συλλογή ενός μικρού τόπου, της Δροσοπηγής Φλώρινας
Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα είναι λαογραφική συλλογή του Μορφωτικού Συλλόγου Δροσοπηγής «Η Πρόοδος» που εκτός από τα συνήθη αντικείμενα οικιακού και οικονομικού βίου, περιλαμβάνει έναν μεγάλο αριθμό εκκλησιαστικών αντικειμένων και ιστορικών -αρχειακών εγγράφων.

Ο αριθμός των αντικειμένων κυμαίνεται στις 3500-4000 και βρίσκονται σ’ ένα μικρό τοπικό μουσείο με δύο μικρές εκθεσιακές αίθουσες.