Μια ιδιαίτερη λαογραφική και θεματική (μελισσοκομία) συλλογή.
Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Στο νεοκλασικό κτήριο στην συμβολή των οδών Μεγάλου Αλεξάνδρου και Ι. Καραβίτη στεγάζεται το Λαογραφικό Μουσείο της Λέσχης Πολιτισμού Φλώρινας.

Τα πλούσια εκθέματα που υπάρχουν και οι πολλές φωτογραφίες που τα συνοδεύουν, επιτρέπουν στους πολλούς επισκέπτες να προσεγγίσουν μια πραγματικότητα που χάθηκε. Οι επισκέπτες ακολουθούν ένα ταξίδι στο παρελθόν, μέσα από τα εκθέματα του μουσείου, γνωρίζοντας την παράδοση, τον τρόπο ζωής, τις συνήθειες των κατοίκων και την ιστορία της περιοχής.

Το Μουσείο εξειδικεύεται σε εκθέματα Μελισσοκομίας με συλλογή, που είναι μία από τις σημαντικότερες που υπάρχουν στην Ελλάδα, ενταγμένη παράλληλα στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μελίνα». Περιλαμβάνει επίσης αξιόλογο φωτογραφικό υλικό της περιόδου του μεσοπολέμου με τους κατοίκους με τις τοπικές φορεσιές.

Συμμετέχει επίσης στο Δίκτυο Λαογραφικών Συλλογών του νομού μας