Η ιδέα για τη δημιουργία του Μουσείου Τυπογραφίας και Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών ανήκει στον Γεώργιο Πλουμίδη, Ομότιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Στις αρχές της δεκαετίας του 90, όταν πια είχε γίνει κατανοητό ότι έχουμε εισέλθει στην ψηφιακή αποτύπωση του γραπτού λόγου, ο Γ. Πλουμίδης, Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, άρχισε να συλλέγει παροπλισμένα τυπογραφικά μηχανήματα προκειμένου να διασωθεί η τυπογραφική ιστορία της πατρίδας μας.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα κατάφερε να συλλέξει ανεκτίμητα εκθέματα. Πολλοί ιδιωτικοί και δημόσιοι φορείς προσέφεραν τυπογραφικό εξοπλισμό που περιλαμβάνει πιεστήρια διαφόρων τύπων, λινοτυπικές και μονοτυπικές μηχανές, φωτοαναπαραγωγικές κάμερες και μηχανήματα βιβλιοδεσίας. Η συλλογή συμπληρώνεται από χαλκογραφικές και λιθογραφικές πλάκες, τυπογραφικές μήτρες και στοιχεία. Τα παλαιότερα εκθέματα ανάγονται στον 18ο και τα νεότερα στα μέσα του 20ού αιώνα. Μεταξύ των παραπάνω αντικειμένων υπάρχουν αρκετά «επώνυμα», όπως το πιεστήριο της Gazzeta Jonica (Κέρκυρα), της τουρκικής εφημερίδας Yanya (Ιωάννινα), μία λινοτυπική γερμανική καραβομηχανή, το λιθογραφικό πιεστήριο του Διακίδη (Πάτρα), ξύλινη φωτογραφική μηχανή του οίκου Δαλαμπέκη, αγγλικό πιεστήριο Strachan and Heneman.

Παράλληλα συγκροτείται εξειδικευμένη βιβλιοθήκη (ελληνόγλωσση και ξενόγλωσση) για την ιστορία του βιβλίου, τη βιβλιοδεσία και την τυπογραφική τέχνη.

Το Μουσείο φιλοδοξεί να αποτελέσει στο μέλλον, παράλληλα με τον παιδαγωγικό του χαρακτήρα, και χώρο πολιτισμικών εκδηλώσεων, με εκπαιδευτικά προγράμματα, εργαστήρια, εκθέσεις, διαλέξεις και σχετικά συμπόσια. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η μετεγκατάσταση των εκθεμάτων σε χώρο που να ανταποκρίνεται στις συνθήκες ενός σύγχρονου και λειτουργικού μουσείου, προκειμένου να είναι επισκέψιμο στο ευρύ κοινό. Ελπίζουμε ότι έτσι θα μπορέσει να καταστεί πνευματικός πόλος και να ενταχθεί λειτουργικά στην πόλη των Ιωαννίνων.

Το Μουσείο διοργανώνει θερινά εργαστήρια Γραφικών Τεχνών και το καλοκαίρι του 2018 το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γραφικών Τεχνών.