Το Φαρμακευτικό Μουσείο ξεκίνησε ως ιδέα το 2002. Σταδιακά πλαισιώθηκε από διάφορα άτομα φαρμακοποιούς, γιατρούς, ιστορικούς καθηγητές…αλλά πάνω από όλα και με ανθρώπους γεμάτους με μεράκι. Σήμερα ένα μέρος της συλλογής του εκτίθεται στον περιορισμένο χώρο του κτιρίου που έχει παραχωρήσει το πολιτιστικό Σωματείο «Πρόοδος» της Καλλιμασιάς Χίου.

Σκοπός του μουσείου είναι η διατήρηση της Φαρμακευτικής κληρονομιάς του νησιού, η διάσωση υλικού από τον ευρύτερο ελλαδικό χώρο και το εξωτερικό.

Το μουσείο συλλέγει αντικείμενα σχετικά με τη φαρμακευτική, βιβλία, διαφημιστικό, φωτογραφικό υλικό κ.α. Πρόσφατα απέκτησε το αρχείο του Φαρμακοποιού Αναστάσιου Δαμβέργη απόγονο παλιάς γενιάς φαρμακοποιών.

Κάθε χρόνο διοργανώνει σχολικά προγράμματα στα οποία οι μαθητές μαθαίνουν για τα φυτά και αξιοποιούν στο εργαστήριο τις ιδιότητες τους. Ακόμη οι μαθητές παρακολουθούν και φτιάχνουν κρέμες, αρώματα, σαμπουάν, σαπούνια…

Επίσης στις επικείμενες δράσεις του Μουσείου περιλαμβάνεται μια έκθεση για τα φυτά του Ομήρου και η έκδοση περιοδικού σχετικό με την Ιστορία της Φαρμακευτικής.