Στο Λαχανά 50 χλμ περίπου Βόρεια από τη Θεσσαλονίκη, μέσω της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας LEADER+ επιδοτήθηκε η κατασκευή ενός διώροφου κτιρίου στο οποίο θα παρουσιάζεται η πανίδα της ευρύτερης Βαλκανικής με στατικά ταριχευμένα αντιπροσωπευτικά δείγματα των ειδών που διαβιούν στα οικοσυστήματα του νομού Θεσσαλονίκης αλλά και ευρύτερα της Βαλκανικής χερσονήσου.

Το διώροφο κτίριο έχει έκταση 96 m2 επιφάνεια ανά όροφο και εντός αυτού διαμορφώθηκαν προθήκες  που καλύπτουν συνολικά 176 m2. Τα εκθέματα του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας βρίσκονται τοποθετημένα εντός αυτών των προθηκών και το σύνολο του εσωτερικού χώρου του κτιρίου έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να  διευκολύνει την ολοκληρωμένη περιήγηση του επισκέπτη σ’ όλες τις προθήκες. Επίσης διαμορφώθηκε κατάλληλα και ο εξωτερικός αύλειος χώρος με στόχο την αισθητική αναβάθμιση και την ένταξή του στο κρατούν φυσικό τοπίο της ευρύτερης περιοχής.

Η επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Γιαταγάνα Χαρίλαου, αποτελεί μια ελκυστική απόδραση από το καθημερινό αστικό περιβάλλον, συνδυάζοντας την επαφή με την φύση στις ημιορεινές δασωμένες περιοχές του νομού και την πληροφόρηση του επισκέπτη σε θέματα που αφορούν την βιοποικιλότητα της πανίδας που διαβιεί σ’ όλα τα οικοσυστήματα του νομού.

Η εμπεριστατωμένη και λεπτομερής ξενάγηση που προσφέρεται από τον ιδιοκτήτη – ξεναγό μπορεί να διαφωτίσει τον κάθε ενδιαφερόμενο, δίνοντας τεκμηριωμένες πληροφορίες για τη θέση και τη σημασία του κάθε είδους που εκτίθεται και την συμμετοχή του στην ισορροπία του οικοσυστήματος, καθώς και το επίπεδο απειλής που υφίσταται από την ανθρώπινη δραστηριότητα.