Το μοναδικό Μουσείο Μπάσκετ στη χώρα βρίσκεται εκεί που το 1919 πρωτοχτύπησε μπάλα μπάσκετ, όταν η ΧΑΝΘ έφερε το άθλημα στην Ελλάδα, το διέδωσε και το ανέδειξε. Ιδρύθηκε το 2013, στο πλαίσιο του προγράμματος “Youth Mobilization – Cultural Heritage and Athletic Valorization” με το ακρωνύμιο “ΥMC(H)A” μέρος του διασυνοριακού προγράμματος χρηματοδότησης «Ελλάδα – Βουλγαρία, 2007-2013» με σκοπό να γνωρίσουν οι επισκέπτες την ιστορία και τις σημαντικότερες στιγμές του αθλήματος στην Ελλάδα.

Το Μουσείο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Λιούης Ρης, ο οποίος το 1924, για πρώτη φόρα στην Ελλάδα, ανέλαβε προσωπικά τη διδασκαλία και τη διάδοση του μπάσκετ.

Εκθέματα

Η μόνιμη συλλογή του Μουσείου αποτελείται από ιστορικά αθλητικά τεκμήρια του μπάσκετ που αναπτύχθηκε στην ΧΑΝΘ.

Βασική επιδίωξη αποτελεί η συλλογή και ανάδειξη της ιστορίας του μπάσκετ, με σημείο αναφοράς το φορέα που εισήγαγε το άθλημα στην Ελλάδα, την ΧΑΝΘ. Σε αυτό το πλαίσιο, η μόνιμη συλλογή αποτελείται από προσωπικά αντικείμενα μεγάλων προσωπικοτήτων που συνέβαλαν στη διάδοση και ανάπτυξη του αθλήματος, ενθυμήματα με το σήμα της ΧΑΝΘ, μετάλλια και διπλώματα που κατέκτησαν οι ομάδες της ΧΑΝΘ, εξοπλισμό του παλιού ανοιχτού γηπέδου, αθλητικές ενδυμασίες και επιπλέον τεκμηριωτικό υλικό που αναδεικνύει την ιστορία του αθλήματος.

Ωστόσο, καθώς ο επαγγελματικός αθλητισμός αποτελεί τη μετεξέλιξη του ερασιτεχνικού, το Μουσείο Μπάσκετ φιλοξενεί την ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος μπάσκετ της Ελλάδας μέσα από την έκθεση του αθλητικού υλικού της Ε.Σ.Α.Κ.Ε.

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Το Μουσείο προσφέρει σε καθημερινή βάση αθλητικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες για όλες τις ηλικιακές ομάδες σε Σχολεία, Αθλητικές ομάδες, Φροντιστήρια, Ακαδημίες Αθλητικών Συλλόγων κ.α.

Τα παιδιά επιδίδονται σε διάφορα αθλήματα στις εγκαταστάσεις του νέου γηπέδου της ΧΑΝΘ, επιβλέπονται από προπονητές των ομάδων της ΧΑΝΘ, ανακαλύπτουν τις αθλητικές τους δεξιότητες, έρχονται σε επαφή με την έννοια της ευγενούς άμιλλας, του φιλαθλητισμού και του υγιεινού τρόπου ζωής.

Σε αυτό το πλαίσιο το Μουσείο φιλοξενεί σε καθημερινή βάση μαθητές σχολείων, οι οποίοι :

• Μαθαίνουν την ιστορία του μπάσκετ, από την έμπνευσή του στην  Αμερική και την είσοδό του στην Ελλάδα μέσω της ΧΑΝΘ, μέχρι σήμερα
  • Γνωρίζουν τον πρώτο εξοπλισμό του αθλήματος και του παλιού γηπέδου μπάσκετ
  • Θαυμάζουν παλιά μετάλλια και διπλώματα
  • Παρατηρούν την εξέλιξη της φανέλας και του υποδήματος μπάσκετ
  • Βλέπουν σύγχρονα προσωπικά αντικείμενα σπουδαίων Ελλήνων παικτών που αναδεικνύουν σήμερα το ελληνικό μπάσκετ διεθνώς
  • Επιδίδονται σε αθλητικές δραστηριότητες στις εγκαταστάσεις του νέου γηπέδου της ΧΑΝΘ
  • Επιβλέπονται από προπονητές των ομάδων της ΧΑΝΘ
  • Ανακαλύπτουν τις αθλητικές τους δεξιότητές
  • Έρχονται σε επαφή με την έννοια της ευγενούς άμιλλας, του φιλαθλητισμού και του υγιεινού τρόπου ζωής

Το Μουσείο Μπάσκετ υλοποιεί επίσης εκπαιδευτικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας υπό την επίβλεψη εξειδικευμένων μουσειοπαιδαγωγών του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε από την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, κα Σαπφώ Ταμπάκη, σε συνεργασία με φοιτήτριες του μεταπτυχιακού τήματος “Επιστήμες της Αγωγής”.

Το πρόγραμμα προσχολικής ηλικίας υλοποιείται ΔΩΡΕΑΝ υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

Επιβεβαιωμένο Μουσείο

• Σάββατο 09:00 - 20:00