ο Κέντρο Πληροφόρησης Λεωνιδίου για τη Χλωρίδα του Πάρνωνα  αποτελεί έναν χώρο αναφοράς για την ανάδειξη και προβολή της χλωριδικής αξίας του Πάρνωνα. Είναι μία από τις τέσσερις υποδομές ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης Πάρνωνα Μουστού Μαινάλου και Μονεμβασιάς στην ευρύτερη περιοχή της Κυνουρίας και του Πάρνωνα. Η δημιουργία της έκθεσης ερμηνείας περιβάλλοντος έχει ως βασικό θέμα τη βασική γνωριμία των επισκεπτών με την προστατευόμενη περιοχή όρους Πάρνωνα και την ανάδειξη του χλωριδικού πλούτου της. Ο Πάρνωνας διακρίνεται για την παρουσία πολλών και σημαντικών ειδών χλωρίδας και κατατάσσεται ανάμεσα στις πλουσιότερες χλωριδικά περιοχές της Ευρώπης. Είναι άλλωστε μια από τις προστατευόμενες περιοχές του δικτύου «NATURA 2000».

Αναφορικά με την Έκθεση, βασικοί θεματικοί της άξονες, είναι οι ακόλουθοι:

Η βασική γνωριμία των επισκεπτών με την περιοχή.
Η στοχευμένη ερμηνεία στοιχείων από το φυσικό περιβάλλον.
Η εκπλήρωση της παιδαγωγικής αποστολής μέσω της ενημέρωσης και της ευαισθητοποίησης των επισκεπτών του σε ό,τι αφορά στο φυσικό περιβάλλον της προστατευόμενης περιοχής.
Από την άλλη το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το Κέντρο Πληροφόρησης στο κέντρο του παραδοσιακού οικισμού του Λεωνιδίου έχει τη δική του ιστορία. Ανήκει και αυτό στα αρχιτεκτονικά μνημεία της περιοχής, όπου μετά από την αναπαλαίωσή και αποκατάστασή του απέκτησε τη νέα του χρήση ως Κέντρο Πληροφόρησης συμβάλλοντας παράλληλα στην αστική αναζωογόνηση και βιώσιμη ανάπτυξη της περιοχής.

Αν και η αρχική του χρήση στο 19ο αιώνα ήταν ως κατοικία το κτίριο είναι γνωστό στο ευρύ κοινό ως Παλαιό Δημοτικό Σχολείο Βασκίνας, όπως φανερώνει ακόμα και σήμερα η επιγραφή στο ξουστάγι του πρώτου ορόφου. Ως Δημοτικό Σχολείο φιλοξενούσε τα παιδιά που η μόνιμη κατοικίας τους ήταν στον οικισμό της Βασκίνας.

Η αρχιτεκτονική μορφή του διώροφου λιθόκτιστου κτιρίου, σχήματος «Γ» το κατατάσσει στον χαρακτηριστικό τύπο της αστικής διώροφης κατοικίας που συναντάται στο Λεωνίδιο και στην ευρύτερη περιοχή της Τσακωνιάς αλλά και της Κυνουρίας.

Via