Tο Mουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά παρουσιάζει έναν νέο μόνιμο εκθεσιακό χώρο από τη Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2018 στην καρδιά της Αθήνας, σε ελάχιστη απόσταση από τη Βουλή των Ελλήνων.

Σε ένα μοναδικό ιστορικό αρ νουβό κτίριο, Πινδάρου 6 και Ακαδημίας στο Κολωνάκι (το οποίο κάποτε ανήκε στην οικογένεια της βασίλισσας Ασπασίας Μάνου, συζύγου του Αλέξανδρου Α’), συνολικής επιφάνειας 700 τ.μ., οι επισκέπτεςέχουν τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν μια σχετικά άγνωστη πτυχή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού μέσα από την έκθεση «Οι Hi-Tech Εφευρέσεις των Αρχαίων Ελλήνων», η οποία περιλαμβάνει 100 περίπου επιλεγμένα εκθέματα, από το ρομπότ-υπηρέτρια και τον «κινηματογράφο» του Φίλωνος μέχρι το αυτοκίνητο- κουκλοθέατρο του Ήρωνος, κι από το αυτόματο υδραυλικό ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι το Μηχανισμό των Αντικυθήρων.

Συγχρόνως, στο ίδιο κτίριο στεγάζεται μόνιμα και η ανεξάρτητη έκθεση Αρχαίων Ελληνικών Μουσικών Οργάνων με 42 πλήρως λειτουργικά, ανακατασκευασμένα μουσικά όργανα, όπως ο ελικώνας και το σύντονο του Πυθαγόρα, η λύρα του Ερμή, η κιθάρα του Απόλλωνα, η ομηρική φόρμιγγα, η πηκτίς της Σαπφούς, ο ελικών του Πτολεμαίου, η σύριγξ του Πανός, η ύδραυλις του Κτησίβιου, κ.ά.

Επιπλέον, το νέο Μουσείο Κοτσανά παρουσιάζει σε ειδικό χώρο και περιοδικές εκθέσεις, αφιερωμένες κάθε φορά σε διαφορετικές όψεις της αξιοθαύμαστης τεχνολογίας των αρχαίων Ελλήνων, όπως την έκθεση «Αρχιμήδη» ή εκθέσεις αρχαίων ελληνικών παιχνιδιών, αρχαίων ελληνικών αυτομάτων, αρχαίας ελληνικής ναυπηγικής, αρχαίων ελληνικών πολιορκητικών μηχανών, αρχαίας ελληνικής αστρονομίας και πολλών άλλων.

Παράλληλα στους χώρους του μουσείου παρέχονται σταδιακά ποικίλα εκπαιδευτικά προγράμματα και εργαστήρια στο πλαίσιο της φιλοσοφίας του μουσείου, όπως εργαστήρια ρομποτικής, καλλιτεχνικών, φυσικών επιστημών, μαθηματικών, κ.ά.

Ακόμη, οι επισκέπτες μπορούν να προμηθευτούν από το Πωλητήριο του μουσείου χειροποίητα μοντέλα, αντίγραφα των εκθεμάτων του μουσείου από τον Μάριο Κοτσανά, όπως ένα ακριβές ομοίωμα του Μηχανισμού των Αντικυθήρων, το φορητό ηλιακό ωρολόγιο του Παρμενίωνος, τον τετράντα του Ιππάρχου, αρχαιοελληνικά πλοία, παιχνίδια, μουσικά όργανα, κ.ά.

Ο δημιουργός του μουσείου

Ο Κώστας Κοτσανάς γεννήθηκε το 1963 στην Σελιάνα-Αιγείρα Αχαΐας. Σπούδασε στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών κι έχει αφιερώσει τη ζωή του στη μελέτη του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, ειδικότερα στο πεδίο της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας. Πολλές σχετικές έρευνες, μελέτες και ανακατασκευές του έχουν παρουσιαστεί με εξαιρετική επιτυχία σε διεθνή συνέδρια.

Έχει δημιουργήσει, χωρίς καμιά επιχορήγηση από οποιοδήποτε δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα, περισσότερα από 500 λειτουργικά ομοιώματα εφευρέσεων των αρχαίων Ελλήνων, τα οποία εκτίθενται στα μουσεία που ίδρυσε στο Κατάκολο της Ηλείας (Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας και Μουσείο Αρχαίων Ελληνικών Μουσικών Οργάνων και Παιχνιδιών) και στην Αρχαία Ολυμπία (Μουσείο Αρχιμήδη). Και τα τρία μουσεία λειτουργούν με ελεύθερη είσοδο προσελκύοντας πολυάριθμους Έλληνες και ξένους επισκέπτες, ενώ τα εκθέματά τους έχουν παρουσιαστεί σε πολλές περιοδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό (Ευρώπη, Ασία, ΗΠΑ, Αυστραλία). Έχει συγγράψει έξι βιβλία για την αρχαία ελληνική τεχνολογία

Ξεναγήσεις πραγματοποιούνται καθημερινά ανά ώρα, από τις 9:00 έως τις 16:00

Πινδάρου 8, 10671, Αθήνα

Ιστός:

Γενική Είσοδος

5€ συμπεριλαμβανομένης ξενάγησης-επίδειξης επιλεγμένων εκθεμάτων.

Μειωμένο Εισιτήριο

3,5€

Δικαιούχοι Μειωμένης Εισόδου

για νέους 12-18 ετών, φοιτητές, εκπαιδευτικούς, πολύτεκνους, συνταξιούχους, ανέργους (Με επίδειξη ειδικής ταυτότητας)