Το Ιστορικό – Λαογραφικό Μουσείο Γεώργιου Καραϊσκάκη, ιδρύθηκε το 2001 από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μαυρομματίου “Ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ” και βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Μαυρομματίου Καρδίτσας.

Στο μουσείο εκτίθενται σπάνια εκθέματα όπως τα προσωπικά αντικείμενα του ήρωα της Επανάστασης του 1821, ανάμεσα σε αυτό το προσωπικό του φυλαχτό, το ασημένιο σπαθί του, το καρυοφίλι του, το δαχτυλίδι του κ.λ.π., καθώς επίσης σπάνια υφαντά, φορεσιές και αντικείμενα καθημερινής χρήσης των κατοίκων του χωριού των περασμένων αιώνων.

Το κτίριο με το οικόπεδο παραχωρήθηκε στον Δήμο Μουζακίου κατόπιν δωρεάς της κ. Μελπομένης Τζιουβάρα και ανακατασκευάστηκε με δαπάνη του Πολιτιστικού Συλλόγου Μαυρομματίου. Πρόκειται για το σπίτι όπου έζησε τα παιδικά του χρόνια ο ήρωας Γεώργιος Καραϊσκάκης μέχρι τα 17 του χρόνια.

Το μουσείο λειτουργεί κατόπιν συνεννόησης καθ’ όλη την διάρκεια του έτους, ενώ αποτελεί ιδανικό προορισμό για σχολικές επισκέψεις.