Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Η λαογραφική συλλογή του πολιτιστικού συλλόγου Παπαγιάννη στεγάζεται σε μια αίθουσα του παλιού δημοτικού σχολείου και αριθμεί 400-500 αντικείμενα. Τα εργαλεία, τα σκεύη, τα κεραμικά, ο σημαντικός αριθμός παραδοσιακών ενδυμασιών καλύπτουν όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων της αγροτικής κοινότητας του Παπαγιάννη.

Παπαγιάννης, 53100, Φλώρινα

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για το ωράριο και το κόστος εισόδου.