Το Μουσείο του Πυροσβεστικού Σώματος, μοναδικό στο είδος του στη χώρα μας, ιδρύθηκε το 1992 και ξεκίνησε τη λειτουργία του στην Παλλήνη Αττικής το 2007.Τα εγκαίνια έγιναν στις 18 Μαΐου 2007.

Το Μουσείο συστεγάζεται σ’ ένα νεόκτιστο διώροφο κτίριο με τον 12ο Πυροσβεστικό Σταθμό Αθηνών. Σε στενή αλληλουχία και με ισχυρό συμβολισμό, η κτιριακή ενότητα, δίνει την ευκαιρία στον επισκέπτη να δει το ιστορικό παρελθόν και το παρόν του Πυροσβεστικού Σώματος.

Στο ισόγειο και στο δεύτερο όροφο αναπτύσσονται όλα τα εκθέματα, ενώ στον πρώτο όροφο βρίσκονται το Ειδικό Πυροσβεστικό Αρχείο, η Πυροσβεστική Βιβλιοθήκη, οι διοικητικές υπηρεσίες, το κυλικείο και το πωλητήριο.

Αποστολή του  Πυροσβεστικού Μουσείου  είναι η συγκέντρωση, διαφύλαξη και κατάλληλη έκθεση στο κοινό των πυροσβεστικών συλλογών, κειμηλίων, μέσων, μηχανολογικού και υλικοτεχνικού εξοπλισμού και άλλων αντικειμένων ιστορικής αξίας, καθώς και συγγραμμάτων πυροσβεστικού ενδιαφέροντος ή που έχουν σχέση με την πυροσβεστική ιστορία, η διατήρηση ειδικού ιστορικού πυροσβεστικού αρχείου και η προβολή της ιστορικής πορείας του Πυροσβεστικού Σώματος από ιδρύσεώς του.

Το Πυροσβεστικό Μουσείο, πέρα από την κύρια αποστολή του, οργανώνει εκδηλώσεις, διαλέξεις, τελετές, προβολές, εκδίδει βιβλία ιστορικού πυροσβεστικού ενδιαφέροντος, διαγωνισμούς πολιτιστικής και καλλιτεχνικής φύσης για θέματα συνδεδεμένα με την προώθηση των σκοπών του.

Μελετάει, οργανώνει και προωθεί την τεκμηρίωση της πυροσβεστικής ιστορίας και αναζητά, ανευρίσκει, διαφυλάττει και προβάλει τα ιστορικά πυροσβεστικά κειμήλια.

Η μουσειακή συλλογή αναπτύσσεται σε δύο επίπεδα, καλύπτοντας μια ιστορική διαδρομή από το 1830 έως σήμερα:

Στο ισόγειο στις στεγασμένες ρεμίζες του κτιρίου, εκτίθενται ιππήλατες πυροσβεστικές χειραντλίες, διάφοροι τύποι οχημάτων, μηχανήματα, πυροσβεστικές κλίμακες, κλπ. ενώ στον δεύτερο όροφο υπάρχουν  αίθουσες με τα διάφορα εκθέματα, χώρος προβολής βίντεο, καθώς και χώρος ομιλιών και συνεδριάσεων.

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form

• ΔευτέραΚλειστά