Η Πινακοθήκη της Τέχνης ξεκίνησε τη λειτουργία της το Νοέμβρη του 2011 με στόχο να στεγαστούν έργα σημαντικών Ελλήνων καλλιτεχνών, που εδώ και πολλά χρόνια πλουτίζουν τη συλλογή του συλλόγου Μ.Κ.Ε. «ΤΕΧΝΗ»-Παράρτημα Κιλκίς.

Έργα που προέρχονται από προσφορές καλλιτεχνών, των οποίων εκθέσεις φιλοξενεί κατά καιρούς ο σύλλογος. Ο αριθμός των έργων στο σύνολό τους υπερβαίνει τα 350, και ανήκουν σε καλλιτέχνες της μεταπολεμικής κυρίως περιόδου. Είναι έργα ζωγραφικά όλων των τεχνοτροπιών, χαρακτικά, γλυπτά και κατασκευές. Στην Πινακοθήκη εκτίθενται 165 έργα.

Χτίστηκε σε οικόπεδο που παραχώρησαν ο Δήμος Κιλκίς και ο Γεωργικός Συνεταιρισμός. Στον χώρο της έκθεσης γίνονται δωρεάν ξεναγήσεις και πραγματοποιούνται εκπαιδευτικά προγράμματα και σεμινάρια.

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους