Ο ιδρυτής της εταιρίας, Νίκος Λαζαρίδης, ήθελε να παράγει ένα σύγχρονο προϊόν, που να εκπροσωπεί την Ελλάδα και να προβάλει τη δυναμική της σύγχρονης τέχνης, η οποία είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι έχει ανθίσει στην χώρα μας τα τελευταία 30 χρόνια.

Το προσωπικό του ενδιαφέρον γύρω από τα εικαστικά μεταφέρθηκε στο Οινοποιείο προβάλλοντας μέσα σε αυτό σύγχρονους έλληνες και ξένους καλλιτέχνες.

Τα έργα όλων αυτών των σημαντικών καλλιτεχνών, που αποτελούν εικαστικά θέματα των ετικετών των κρασιών μας, βρίσκονται συγκεντρωμένα στην αίθουσα τέχνης “Μαγικό Βουνό”. Χρόνο με το χρόνο οι πίνακες αυτοί αυξάνονται θεαματικά και το κοινό έχει τη δυνατότητα να επισκεφθεί και να θαυμάσει από κοντά έργα καταξιωμένων ελλήνων και ξένων ζωγράφων και γλυπτών.

Το Οινοποιείο Château Νico Lazaridi λοπου φιλοξενείται η συλλογή “Μαγικο Βουνό”, βρίσκεται στην Αγορά Δράμας. Σας δίνει την ευκαιρία να περπατήσετε στους αμπελώνες και να γνωρίσετε την διαδικασία της οινοποίησης ξεκινώντας από τον χώρο παραλαβής της πρώτης ύλης, σταφύλι, και φτάνοντας μέχρι την κάβα παλαίωσης όπου ωριμάζουν τα κρασιά μας, παράλληλα με την επίσκεψη στην αίθουσα τέχνης  “Μαγικό Βουνό” όπου θα θαυμάσετε τη θέα από τον πύργο του οινοποιείου.

• Γενική Είσοδος

Η τιμή αφορά σε ξενάγηση στους Αμπελώνες, το Τμήμα Παραγωγής, Εμφιάλωση – Αποθήκευση, την Υπόγεια κάβα βαρελιών, την Πινακοθήκη «Μαγικό Βουνό», περιλαμβάνει γευσιγνωσία και διαρκεί μια ώρα. Στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης το ποσό των 5€/άτομο διατίθεται στο Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας & Θράκης – Παράρτημα Προστασίας Παιδιού Δράμας (αρ. απόφασης 3686/22.5.2015)

• ΣάββατοΚλειστά
  • ΚυριακήΚλειστά