Μ Ο Υ Σ Ε Ι Ο   « Λ Υ Χ Ν Ο Σ Τ Α Τ Η Σ »

Το Μουσείο παραδοσιακής ζωής Κρήτης «Λυχνοστάτης» είναι από το 1992 «φυτεμένο» μέσα στη Χερσόνησο, τον πιο γνωστό τουριστικό προορισμό της Κρήτης.  Εκτείνεται σε μια έκταση 7 στρεμμάτων δίπλα στη θάλασσα, και όλα τα κτίσματά του είναι φτιαγμένα σχεδόν αποκλειστικά από πρωτογενή υλικά όπως η πέτρα, το ξύλο και ο πηλός.

Πρόκειται για ένα ιδιωτικό Μουσείο, πρωτοβουλία της οικογένειας Μαρκάκη που μαζί με τέσσερις ντόπιους εργάτες και ελάχιστους εθελοντές κατάφεραν με μόχθο, γνώση και αγάπη για την Κρήτη να δημιουργήσουν μέσα στο διάστημα 1986-1992 ένα ιδιαίτερο, «χειροποίητο» μουσείο. Η βιωματική λαογραφία, η φυσιογνωσία και η αντι-καταναλωτική αγωγή, η ανάδειξη της διαλεκτικής σχέσης της παράδοσης μέσα από τη συνομιλία του παρελθόντος με το παρόν και την προβολή τους στο μέλλον, είναι οι καταστατικοί σκοποί του Μουσείου «Λυχνοστάτης».

Οι συλλογές του Μουσείου (λαογραφική, φυσιογνωστική, καλλιτεχνική και προ-βιομηχανικής τεχνολογίας) δεν υπάρχουν ξεκομμένα η μία από την άλλη, αλλά συλλειτουργούν, ξεκινώντας ένα μυστικό διάλογο μεταξύ τους και με τους επισκέπτες.

Το βασικό αφήγημα του Μουσείου είναι η ζωή στην Κρήτη στα τέλη του 19ου και στον 20ό αιώνα, το ήθος και οι αξίες της παράδοσης, και η σχέση τους με τη φύση και τη σύγχρονη λαϊκή τέχνη της Κρήτης. Παράλληλα, οι κανόνες οικολογικής διαχείρισης που τηρούνται στο Μουσείο (βιο-φυτοθεραπεία, πράσινη λίπανση) αλλά και οι παραδοσιακοί τρόποι  καλλιέργειας (επαναχρησιμοποίηση απορριμμάτων, ανακύκλωση φυτικών υλών) που ακολουθούνται στους κήπους και τα φυτώριά του, το καθιστούν χώρο ενεργούς λαογραφίας και βιωματικής φυσιογνωστικής αγωγής.

• Ενήλικες
  • Παιδιά