Ο Μουσικοφιλολογικός Όμιλος «Ο Απόλλων» Καρυάς ιδρύθηκε το 1956 και έχει να επιδείξει μια ιδιαίτερα πλούσια διαδρομή στα πολιτιστικά δρώμενα του νησιού. Θεατρικές παραστάσεις (μέχρι το 1996), Μουσική Σχολή (μέχρι το 2000), Χορευτικό τμήμα, Αναπαράσταση του Χωριάτικου Γάμου (τριήμερη, από το 1979 μέχρι και σήμερα), Γιορτή Ριγανάδας (από το 1984 μέχρι σήμερα).

Το μουσείο ιδρύθηκε το 2012 με στόχο την διάσωση και προβολή της πολιτιστικής ιστορίας του Ομίλου και στεγάζεται σε αίθουσα του ισογείου του πρώην Δημοτικού Σχολείου Καρυάς. Στα εκθέματα του υπάρχουν παραδοσιακές στολές από όλη την Λευκάδα και ιδιαίτερα από το ορεινό της τμήμα, αποκόμματα εφημερίδων, έγγραφα, φωτογραφικό υλικό, τιμητικές πλακέτες, βραβεία και αναμνηστικά από τα ταξίδια και τις συμμετοχές του «Απόλλωνα» σε πολιτιστικά δρώμενα εντός και εκτός νησιού, παραδοσιακές στολές από όλη την Ελλάδα, πίνακες του Βασίλη Κατωπόδη με σκηνές από τον χωριάτικο γάμο καθώς και λαογραφικά αντικείμενα που αφορούν στην αναπαράσταση του χωριάτικου γάμου και το χωριάτικο σπίτι της Καρυάς και γενικότερα της ορεινής Λευκάδας.

Τα εκθέματα προέρχονται από τις συλλογές του Ομίλου και δωρεές κατοίκων της Καρυάς.

Η επίσκεψη και ξενάγηση στο Μουσείο πραγματοποιείται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τους υπεύθυνους του Ομίλου

Επιβεβαιωμένο Μουσείο