Το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης «Αγγελική Χατζημιχάλη», στεγάζεται στο Παλιό Αρχοντικό της πρώτης Ελληνίδας λαογράφου Αγγελικής Χατζημιχάλη στην Πλάκα. Το κτίριο, μνημείο της νεότερης ελληνικής αρχιτεκτονικής, είναι έργο του Μακεδόνα αρχιτέκτονα Αριστοτέλη Ζάχου ενώ τον εσωτερικό ξυλόγλυπτο διάκοσμο φιλοτέχνησε ο λαϊκός τεχνίτης Ν. Θωμόπουλος.

Στις αίθουσες του Μουσείου εκτίθενται συλλογές με έργα ξυλογλυπτικής, μεταλλοτεχνίας, αγγειοπλαστικής, παραδοσιακές φορεσιές, κεντήματα και χαλιά φτιαγμένα σε αργαλειούς, ορισμένα εκ των οποίων ανήκουν στην Ελληνική Λαογραφική Εταιρεία ενώ άλλα προέρχονται από δωρεές ιδιωτών. Επίσης στο χώρο βρίσκονται έπιπλα και προσωπικά αντικείμενα της Αγγελικής Χατζημιχάλη.

Σκοπός του Μουσείου Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης «Αγγελική Χατζημιχάλη» είναι η διάσωση, συντήρηση και προβολή αντικειμένων λαϊκής τέχνης ενώ ως μέλος του ICOM και του Δικτύου Μουσείων, επικοινωνεί και εκθέτει τις συλλογές του για μελέτη, εκπαίδευση και ψυχαγωγία. Παράλληλα διοργανώνει περιοδικές εκθέσεις που συνάδουν με τον χώρο και αφορούν τον Ελληνικό Λαϊκό Πολιτισμό. Επίσης διαθέτει λαογραφική βιβλιοθήκη, επισκέψιμη για μελετητές.

• ΔευτέραΚλειστά
  • Σάββατο 09:00 - 14:00