Η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης δραστηριοποιείται από το 2000 και τον Μάιο του 2008 δημιούργησε το Μουσείο Παιδικής Τέχνης «Οικουμένη». Μέσα σε αυτά τα 8 χρόνια λειτουργίας του μουσείου έχει να επιδείξει ένα πλήθος εκπαιδευτικών προγραμμάτων και εκδηλώσεων σχετιζόμενων με την παιδική τέχνη και πώς αυτή εκφράζεται αλλά και δημιουργείται από παιδιά.

Κύρια βαρύτητα δίνουμε στη διάδοση της παιδικής ζωγραφικής και στο να δημιουργηθούν κίνητρα, ώστε όλο και περισσότερα παιδιά να γνωρίσουν τη δυνατότητα έκφρασης του εσωτερικού και εξωτερικού τους κόσμου μέσω της εικαστικής τέχνης.

Οι τέχνες είναι τα κλειδιά που ξεκλειδώνουν τις πηγές ενέργειας που μας οδηγούν στο κέντρο του εαυτού μας, τον πυρήνα της ύπαρξής μας, εκεί που βρίσκεται η πραγματική δύναμή μας. Μέσα σε αυτό το βάθος βρίσκονται όλες εκείνες οι δημιουργικές δυνάμεις που μας καθιστούν καθ’ εικόνα και ομοίωση με τον Δημιουργό. Η τέχνη είναι η έκφραση του εσωτερικού μας κόσμου, της ψυχής μας. Εκφράζει συναισθήματα, σκέψεις, επιθυμίες, όνειρα! Ένα υγιές ΕΓΩ, είναι αυτό που εκφράζεται, επικοινωνεί με το περιβάλλον του, συμμετέχει στις αποφάσεις που αφορούν τη ζωή του, διεκδικεί. Η ενασχόληση με την τέχνη βοηθάει τα παιδιά να εκφράσουνε με δύναμη και να αναπτύξουνε την ατομικότητά τους.

Έτσι τα παιδιά πλουτίζονται από την εσωτερική παρακαταθήκη, που υπάρχει στις αιώνιες αξίες, που έχει την γνώση του καλού και του κακού και τη διάκριση μεταξύ τους και αποκτούν τα εφόδια για να σταθούν στο ύψος της ανθρώπινης φύσης σε μια εποχή όπου αυτή τορπιλίζεται ανελέητα από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και από την εν γένει επικρατούσα νοοτροπία του Ευ Ζην.

Επίσης ανασύρει στην επιφάνεια και όλα τα προσωπικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά με την ιδιαιτερότητα και διακριτικότητα του τόπου όπου ζούνε και μεγαλώνουν, τα κοινωνικά και προσωπικά προβλήματα που προκύπτουν. Μαθαίνουν να εκφράζουν αυτά τα προβλήματα αλλά και τις αγωνίες τους και να τις καταπολεμούν.

Όσο για μας τους μεγάλους μπορούμε να ξαναγεννηθούμε μέσα από των εικαστικό λόγο των παιδιών και να επανασυνδεθούμε με την παιδικότητα μας και όλα αυτά που ξεχάσαμε μέσα στην τύρφη της ζωής. Ξαναγεννιόμαστε μέσα από το άδολο βλέμμα των παιδιών που αποτυπώνεται στα έργα τους. Μέσα από τα έργα τους τα παιδιά μας βοηθούν να κατανοήσουμε την ψυχή μας , αυτή που χάσαμε στην πορεία του χρόνου και να αναρωτηθούμε «θα την ξαναβρούμε σκάβοντας και μελετώντας την τέχνη των απογόνων μας;».

Γι’ αυτό καλούμαστε να πρεσβεύουμε ότι έχει σχέση με τον πολιτισμό και τις τέχνες, απαράβατος ιερός θα λέγαμε κανόνας, είναι η μη παρέμβαση των μεγάλων στην έκφραση των παιδιών η οποία πρέπει να αναβλύζει πηγαία από το δικό του βάθος, από τη δική του φαντασία, από την δική του πρωτοβουλία.

Με βάση τα παραπάνω η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης και το Μουσείο Παιδικής Τέχνης προσφέρουν μια ποικιλία από εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες για παιδιά αλλά και για ενήλικους με σκοπό τον εικαστικό εγγραμματισμό αλλά και την ηθική και ψυχική ικανοποίηση.