Μετά από δέκα χρόνια συνεχούς και επιτυχημένης λειτουργίας του, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Δήμου Αμαρουσίου μεταφέρθηκε σε νέο ιδιόκτητο χώρο.

Με έναν νέο τρόπο παρουσίασης συνεχίζει να φιλοξενεί μια από τις μεγαλύτερες συλλογές ταριχευμένων ζώων της Ελληνικής κυρίως, αλλά και της παγκόσμιας πανίδας περιλαμβάνοντας  θηλαστικά, πτηνά, ερπετά, έντομα, όστρακα, φωλιές και κρανία.

Σκοπός του Μουσείου είναι η μετάδοση γνώσης, η υποστήριξη της επιστημονικής έρευνας, η συμβολή στην προστασία της φυσικής μας κληρονομιάς και η ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης.

Προσφέρει με ευχάριστο και έγκυρο τρόπο εκπαίδευση πραγματοποιώντας ξεναγήσεις, εξειδικευμένες ανάλογα με τις ηλικίες, συμμετέχει σε μαθήματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης προσφέροντας μελετητικό υλικό και οργανώνει εργασίες υπαίθρου, διαλέξεις και εκθέσεις.

Ο μικρός επισκέπτης που θα μας επισκεφθεί με το σχολείο του, μέσα από την ευχάριστη παρουσίαση με χρώματα, σχέδια και εικόνες, θα μάθει και θα δει ζώα, που ίσως δεν είχε ή δεν θα έχει την ευκαιρία να τα δει ζωντανά και  θα μάθει για την συμπεριφορά και τις ιδιαιτερότητες τους με την βοήθεια της ξενάγησης.  Επίσης για τους μικρούς μας φίλους  οργανώνουμε προγράμματα δημιουργικής προσέγγισης του περιβάλλοντος και ειδικότερα της πανίδας  με συζητήσεις, διαδραστική ενασχόληση και έντυπο υλικό.

Οι μεμονωμένοι επισκέπτες ενημερώνονται με το ανανεωμένο σύστημα αυτόματης ξενάγησης (Ελληνικά – Αγγλικά) που διαθέτει το Μουσείο.

Ως προς την οργάνωση και την  παρουσίαση  στον  νέο μουσειακό χώρο, τα θηλαστικά, τα πτηνά, τα έντομα και τα ερπετά  συνυπάρχουν στον ισόγειο χώρο (προθήκες) με το σκεπτικό της συμβίωσης στο νερό , στη γη και τον αέρα, στο  περιβάλλον τους και στις ανάλογες εποχές.

Στον πρώτο όροφο παρουσιάζονται ταξινομημένες ολόκληρες συλλογές, κυρίως των πτηνών, και προσφέρονται τόσο στον απλό επισκέπτη όσο και στους ειδικούς επιστήμονες για μελέτη.

Γενικά σε όλο το μουσείο η επιστημονική δομή είναι άρτια και  καλύπτει τόσο τους απλούς επισκέπτες όσο και τους ειδικούς.

Το νέο Μουσείο διαθέτει πωλητήριο και υπόγειο χώρο στάθμευσης,  για την επίσκεψη των ατόμων με ειδικές αναπηρίες  έχουν προβλεφθεί όλες οι απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Για τις ξεναγήσεις γίνονται τηλεφωνικές κρατήσεις

Σκοπός- Αντικείμενο
Σκοπός του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας μέσα από τη συλλογή του και τα προγράμματα  που  παρουσιάζει,  είναι η  γνωριμία  με   την άγρια πανίδα, η ανάπτυξη της  περιβαλλοντικής  συνείδησης  όλων μας καθώς και η υποστήριξη της επιστημονικής έρευνας.

Αρμοδιότητες – Δραστηριότητες

• Λειτουργία εκθεσιακού χώρου-χορήγηση πληροφοριών.
  • Ξενάγηση σε οργανωμένες ομάδες μαθητών και ενηλίκων. (για τους μεμονωμένους επισκέπτες λειτουργεί σύστημα αυτόματης ξενάγησης).
  • Διαδραστική ενασχόληση των μαθητών στο χώρο του Μουσείου.
  • Συμμετοχή σε μαθήματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.
  • Οργάνωση εκθέσεων, διαλέξεων και προβολών.
  • Λειτουργία πωλητηρίου.
  • Υποστήριξη περιβαλλοντικών μη κυβερνητικών οργανώσεων.
  • Εκδόσεις – έντυπο υλικό.

Ανοιχτό

• ΣάββατοΚλειστά