Δείτε μέσα από τα εκθέματα τη δράση του ηγέτη της Επανάστασης στη Μακεδονία, σε ένα μουσείο στον τόπο καταγωγής του

Το μουσείο δημιουργήθηκε στο χωριό Εμμανουήλ Παπάς, πρώην Δοβίστα, από το οποίο καταγόταν ο Εμανουήλ Παπάς, ηγέτης της ελληνικής επανάστασης στη Μακεδονία κατά το 1821. Εγκαινιάστηκε το 2003.

Σκοπός της ίδρυσης του μουσείου είναι να προβάλλει τη δράση και την προσφορά του Εμμανουήλ Παπά στην επανάσταση του 1821, και παράλληλα να παρουσιάσει στους επισκέπτες τα κυριότερα γεγονότα της επανάστασης με τους πρωταγωνιστές τους.

Διαθέτει και εκθέτει πυροβόλα όπλα της εποχής (καρυοφίλλια διαφόρων τύπων, πιστόλες, ναυτικά κανονάκια), σπάθες (πάλες), γιαταγάνια, μαχαίρια κυρτά και δίκοπα, λιθογραφίες που απεικονίζουν το λόρδο Βύρωνα, Οθωμανούς και Έλληνες πολεμιστές, παλαίτυπα βιβλία δασκάλων του Γένους (Αδαμάντιου Κοραή, Νεόφυτου Δούκα, Νεόφυτου Βάμβα, Ευγένιου Βούλγαρη), επιστολές αγωνιστών του 1821 (Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, Δημήτριου Υψηλάντη) και του Αδαμάντιου Κοραή. Επίσης εκτίθενται διάφορα έγγραφα της εποχής του Καποδίστρια και του Όθωνα, προκηρύξεις του βουλευτικού σώματος, χρεώγραφα της Επανάστασης κ.α.

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους