Το επάγγελμα του ναυτικού είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ιστορία της περιοχής των Βατίκων εδώ και πολλούς αιώνες. Το Μουσείο Ανάδειξης και Προβολής της Ναυτικής Παράδοσης ιδρύθηκε το 2015, μετά από μακρόχρονη προσπάθεια των κατοίκων της περιοχής, του Δήμου Μονεμβασίας και πολλών άλλων φορέων.

Τα εκθέματα περιλαμβάνουν φωτογραφικό υλικό και αντικείμενα, μέσα από τα οποία ξετυλίγεται η ναυτική ιστορία του τόπου. Το μεγαλύτερο μέρος των εκθεμάτων προέρχεται από δωρεές ιδιωτών.

Το Μουσείο στεγάζεται στο χώρο του παλιού Δημοτικού Σχολείου της Νεάπολης, το οποίο έχει αναπαλαιωθεί και πληροί όλες τις προδιαγραφές φιλοξενίας των εκθεμάτων.

• Γενική Είσοδος