Το Μουσείο Αγροτικής και πολιτιστικής Κληρονομιάς του Δήμου Ευρωπού, ιδρύθηκε με σκοπό να συγκεντρώσει στις αίθουσες του πολύτιμα ενθυμήματα μιας μακρόχρονης παράδοσης που σμιλεύτηκε μέσα από πυκνές πολιτισμικές συνομιλίες.

Μικρασιάτες από το Φούλατζικ και το Κίζδερβεντ, Θρακιώτες από το Τζελέπκιοϊ, τη Τζαντώ και το Αλμπασάνι της Ανατολικής Θράκης, γηγενείς Μακεδόνες, Πόντιοι και Βλάχοι βρήκαν στις αποθήκες, τα συρτάρια και τα παλιά τους σεντούκια αυτά τα πολύτιμα αντικείμενα, κειμήλια από τις αλησμόνητες πατρίδες και από ήθη και έθιμα που χάνονται πίσω στους αιώνες, και τα πρόσφεραν στο μουσείο.

Αυτή η πλούσια πολιτιστική και λαογραφική κληρονομιά φιλοξενείται από το 2009 στο μουσείο που στεγάζεται στο παλαιό Δημοτικό Σχολείο το οποίο ανεγέρθηκε το 1928 και αναπαλαιώθηκε το 2000.

Στην είσοδο του μουσείου έχει στηθεί μια μικρή σχολική αίθουσα, με αναφορά στη δεκαετία του ’60 (παλαιά θρανία, μαθητικές ποδιές, ενδεικτικά κ.α.) στην οποία οι μικροί μας επισκέπτες μπορούν να ζωγραφίσουν τις εντυπώσεις τους από την περιήγηση τους στο παρελθόν και να παρακολουθήσουν το ντοκιμαντέρ με τίτλο : «Δήμος Ευρωπού Ιστορία Λαογραφία.»

Εξέχουσα θέση κατέχει η «Αίθουσα της υφαντικής». Η υφαντική έχει μεγάλη παράδοση στον τόπο μας . Καθώς συνταιριαζόταν στον αργαλειό τα παλιά τα χρόνια, με τις χρωματικές διαβαθμίσεις και τα εντυπωσιακά διακοσμητικά μοτίβα, με το άπλωμα του τραγουδιού της ανυφάντρας ήταν μια κατάκτηση τέχνης, ο αντίπαλος και η δίψα της ομορφιάς. Εδώ θα βρει κανείς έναν παραδοσιακό, άριστα διατηρημένο, ξύλινο αργαλειό με όλα του τα εξαρτήματα, ένα σεντούκι με υφαντά και εργόχειρα, εργαλεία επεξεργασίας μαλλιού και νήματος καθώς και αριστοτεχνικά μπιμπιλωτά κεντήματα. Μέχρι και τη δεκαετία του ’60 η ζωή στο σπίτι δε θύμιζε σε τίποτα την σημερινή εποχή.

Μπακιρένια σκεύη μαγειρικής, αυτοσχέδια παιχνίδια, όπλα, νομίσματα, καθημερινά αντικείμενα και γαμήλια δώρα που διασώθηκαν από γενιά σε γενιά, καθώς και παραδοσιακές ενδυμασίες από περιοχές της Μ. Ασίας, της Ανατολικής Θράκης και της Μακεδονίας κοσμούν την «Αίθουσα της Οικιακής – Καθημερινής Ζωής».

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form