Ο Οικισμός του Μονοπήγαδου ένας αμιγώς ποντιακός οικισμός, του οποίου οι κάτοικοι εγκαταστάθηκαν στις αρχές του 20ου αιώνα με την ανταλλαγή των πληθυσμών.

Μέσω της Κοινοτικής Πρωτοβουλίας LEADER II, επιδοτήθηκε η ανακατασκευή υφιστάμενου δημόσιου κτιρίου ώστε αυτό να μετατραπεί σε Λαογραφικό Μουσείο και να στεγάσει εκθέματα της τοπικής πολιτιστικής κληρονομιάς. Αποτέλεσμα της δράσης είναι η δημιουργία ενός όμορφου λαογραφικού μουσείου που επαναξιοποίησε το παλιό σχολείο του χωριού, ένα πέτρινο κτίριο του 1930.

Στους χώρους του μουσείου, θα περιπλανηθείτε στον κόσμο του χθες, θα δείτε από κοντά πως ζούσαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας, θα μάθετε σχεδόν κάθε λεπτομέρεια για την πολιτιστική κληρονομιά των Ποντίων.

Τα εκθέματα που μπορείτε να θαυμάσετε, είναι:

• Παραδοσιακά εργαλεία γεωργικής και κτηνοτροφικής παραγωγής
• Οικιακά σκεύη
• Παραδοσιακές στολές
• Υφαντά
• Παραδοσιακά μουσικά όργανα
• Διάφορα άλλα μικροαντικείμενα

Κατά καιρούς, στο μουσείο παρουσιάζονται διάφορες εκδηλώσεις πολιτιστικού χαρακτήρα που αξίζει να επισκεφθείτε (εκθέσεις φωτογραφίας, ζωγραφικής κ.ά.)

Στην αυλή του μουσείου, βρίσκεται το ηρώο του Ακρίτα, μνημείο τιμής για τον ποντιακό πληθυσμό. Κάθε χρόνο, στην επέτειο της γενοκτονίας των Ποντίων, στις 19 Μαΐου, γίνονται διάφορες εκδηλώσεις μνήμης, που αξίζει να παρακολουθήσετε.

Η επένδυση έχει ενταχθεί στο Τοπικό Σύμφωνο Ποιότητας για τις επιχειρήσεις αγροτικού τουρισμού στο Νομό Θεσσαλονίκης ενώ συμμετέχει και στο Δίκτυο Επιχειρήσεων Αγροτουρισμού Θεσσαλονίκης με το διακριτικό τίτλο «Λαογραφικό μουσείο Μονοπήγαδου».

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form