Ο πολιτιστικός καθρέπτης του Ιάσμου, το Λαογραφικό Μουσείο του
Ο πολιτισμικός “καθρέπτης” του Ιάσμου είναι το Λαογραφικό Μουσείο του, το οποίο λειτουργεί από το 2012 (εγκαίνια 8 Ιουλίου),  χάρη στην πρωτοβουλία του πολιτιστικού συλλόγου Ιάσμου και της συνεργασίας του με τον δήμο Ιάσμου.

Πρόκειται για ένα παραδοσιακό ιασμιώτικο σπίτι, το οποίο με τις κατάλληλες παρεμβάσεις μετατράπηκε σε σύγχρονο και ασφαλές κτίριο, παραδοσιακό όμως στην αρχιτεκτονική του. Αυτή ήταν και η επιθυμία των ανθρώπων, οι οποίοι με μεράκι ξεκίνησαν τη συλλογή των εκθεμάτων, που βρίσκονται στο χώρο και παρουσιάζουν στοιχεία της λαογραφίας του Ιάσμου. Ο χώρος είναι οικείος και θυμίζει τις παλιές καλές στιγμές του Ιάσμου.

Το μουσείο, βρίσκεται σε χώρο ιδιοκτησίας του πολιτιστικού συλλόγου, αφού παραχωρήθηκε από το δήμο Ιάσμου το 2011, προκειμένου να ενταχθεί σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα, για την ανακαίνισή του. Τελικώς, το μουσείο εντάχθηκε στο ΕΣΠΑ και υλοποιήθηκε ένα όνειρο των κατοίκων της περιοχής.

Σε δύο κεντρικούς ορόφους, αλλά και με πλήθος άλλων χώρων, στο μουσείο βρίσκονται πλήθος εκθεμάτων καθημερινότητας, όπως φορεσιές, κειμήλια, αντικείμενα της τότε καθημερινότητας, βιβλία, εικόνες και πολλά ακόμη εκθέματα. Εντός των χώρων βρίσκεται και το νυφικό κρεβάτι, το παιδικό δωμάτιο, το καθιστικό, η κουζίνα, όλοι δηλαδή οι χώροι που είχε ένα παραδοσιακό ιασμιώτικο σπίτι. Όλα αυτά δένουν αρμονικά με παλιές οικογενειακές φωτογραφίες.

Το βασικό ρόλο στη λειτουργία του μουσείου έχουν ακόμη τα μέλη του πολιτιστικού συλλόγου Ιάσμου, τα οποία – παρακινούμενα από την αγάπη για τον τόπο τους – προσφέρουν από τον ελεύθερο χρόνο τους για τη λειτουργία του λαογραφικού μουσείου.