Το Λαογραφικό Μουσείο του Αγίου Κοσμά λειτουργεί απο τον Ιούλιο του 2008 στην αίθουσα του Δημοτικού Σχολείου του χωριού. Δημιουργήθηκε απο τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγίου Κοσμά Γρεβενών “Ο ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ” με την οικονομική βοήθεια του Νομάρχη Γρεβενών κ. Δημοσθένη Κουπτσίδη. Τα εγκαίνια του Μουσείου έγιναν την Κυριακή 27 Ιουλίου 2008.

Τα αντικείμενα που βρίσκονται σήμερα στο Λαογραφικό Μουσείο είναι δωρεές χωριανών και φίλων του Συλλόγου.  Ο επισκέπτης μπορεί να δει αντικείμενα (αγροτικά εργαλεία, οικιακά σκεύη, εργαλεία οικοτεχνίας, ρουχισμός, έγγραφα του αρχείου του σχολείου από το 1945, παλιές φωτογραφίες και άλλα) που αποτελούν μέρος του λαϊκού  μας πολιτισμού.

Επεξηγηματικά κείμενα και φωτογραφίες διευκολύνουν τον επισκέπτη να ξεναγηθεί κατά τον καλύτερο τρόπο. Η συλλογή αντικειμένων στο Μουσείο στόχο έχει καταρχήν στη διάσωση των αντικειμένων αυτών από τη φυσική φθορά και την εγκατάλειψη.

Η παρουσίασή τους στοχεύει επίσης στην ευαισθητοποίηση του επισκέπτη, ο οποίος καλείται να προσεγγίσει τον λαϊκό πολιτισμό του τόπου μας και να διδαχτεί με τρόπο όσο το δυνατόν πιο ευχάριστο.

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form