Βρίσκεται στον Άγιο Κήρυκο, την πρωτεύουσα του νησιού και στεγάζεται στο κτίριο που στεγαζόταν το Πνευματικό Κέντρο Αγίου Κηρύκου (κοντά στο Νοσοκομείο του Αγίου Κηρύκου).

Το κτίριο είναι ανακαινισμένο και στον πρώτο όροφο, δηλαδή πάνω από το Λαογραφικό Μουσείο, στεγάζεται η Φιλαρμονική του Αγίου Κηρύκου. Στο ισόγειο στεγάζεται εκθεσιακός χώρος με  τη Λαογραφική συλλογή.

Η Λαογραφική συλλογή περιλαμβάνει πλήθος αξιόλογων εκθεμάτων, όπως παραδοσιακές φορεσιές, υφαντά και διάφορα αντικείμενα που αναδεικνύουν τη λαϊκή παράδοση του νησιού και τον τρόπο ζωής των κατοίκων.

Τα περισσότερα εκθέματα προέρχονται από δωρεές που έχουν κάνει οικογένειες της Ικαρίας προς το Μουσείο, για τη διατήρηση των αντικειμένων αλλά και τη γνώση και διάδοση των αρχαίων και παλαιότερων περιόδων, στους επισκέπτες του νησιού αλλά τις νεότερες γενιές.

Πληροφορίες Επισκεπτών

• Στο Μουσείο διενεργούνται όλο το χρόνο εκπαιδευτικά προγράμματα και σχολικές επισκέψεις, κατόπιν  συννενόησης.
  • Για το ενδεχόμενο επίσκεψης οργανωμένων γκρουπ εκτός του συγκεκριμένου ωραρίου οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να επικοινωνούν με το Δήμο Ικαρίας

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

Ανοιχτό

• ΣάββατοΚλειστά