Δείτε τη λαογραφική συλλογή και τη συλλογή φωτογραφιών της κοινότητας Βατοχωρίου Φλώρινας
Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Χίλια και πλέον αντικείμενα κοσμούν την λαογραφική συλλογή του πολιτιστικού συλλόγου Βατοχωρίου.

Μια τελείως διαφορετική εικόνα του ακριτικού χωριού δίνουν οι παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες της συλλογής, ενώ γεωργικά, κτηνοτροφικά και υλοτομικά εργαλεία καλύπτουν το σύνολο σχεδόν των παραγωγικών δραστηριοτήτων της μικρής αγροτικής κοινότητας.