Το Κοργιαλένειο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο Αργοστολίου ιδρύθηκε με την υπ’ αριθμ. 583/19 Ιουλίου 1966 απόφαση του Κοργιαλενείου Διοικητικού Συμβουλίου και λειτουργεί στο ισόγειο της Κοργιαλενείου Βιβλιοθήκης. Είναι έργο ζωής της Ελένης Κοσμετάτου, η οποία είχε την αμέριστη συμπαράσταση του συζύγου της, Μαρίνου Κοσμετάτου, και του ευεργέτη, Ευαγγέλου Τυπάλδου-Μπασιά. Ανήκει στο Κοργιαλένειο Ίδρυμα Κεφαλληνίας και είναι Ιδιωτικού Δικαίου.

Τα πρώτα έργα των συλλογών του είναι αντικείμενα, τα οποία ο Μαρίνος Κοσμετάτος περισυνέλεξε ο ίδιος από τα ερείπια των σεισμών 1953. Πολλά αντικείμενα επίσης προσέφερε στο Μουσείο το ζεύγος Μαρίνου και Ελένης Κοσμετάτου από τις οικογενειακές συλλογές του, ενώ άλλα προσέφεραν πολλοί ιδιώτες, οι οποίοι εξακολουθούν να προσφέρουν στο μουσείο. Έτσι σήμερα αριθμεί μερικές χιλιάδες αντικείμενα , τα οποία καλύπτουν την περίοδο 16ος αι΄. έως το 1953 (με έμφαση στον 19ο αι. και τις αρχές του 20ου)

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form