Το Ιδιωτικό Λαογραφικό Μουσείο Τρίπολης “Τάσος Μπιρμπίλης” στεγάζεται στο “πατρικό” σπίτι της οικογένειας Μπιρμπίλη (κτίσμα του 1925) επί της οδού Χρονά 18.

Αποτελεί προσωπική συλλογή του αείμνηστου Τάσου Μπιρμπίλη (1939-2022) που έζησε όλη τη ζωή του μέσα σε αυτό το σπιτάκι των 40τμ και το μετέτρεψε σε αυτό το μοναδικό μουσείο όπου ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει εκθέματα που καθρεφτίζουν τον πολιτισμό μέσα από τον οποίο γεννήθηκαν όπως  αντικείμενα παραδοσιακού και αστικού βίου, χαλκώματα, ξυλόγλυπτα, αγροτικά εργαλεία (σποράς, θερίσματος, αλωνίσματος), εξοπλισμό και σκεύη για την παρασκευή του ψωμιού (μυλόπετρες, σκάφες ζυμώματος, σφραγίδες ψωμιού, κ.α.), εργαλεία επεξεργασίας ξύλου, εργαλεία υποδηματοποιών, εργαλεία του κουρέα, είδη παρασκευής του καφέ (καβουρντιστήρι, μύλος αλέσματος του καφέ, ποτήρια, παλαιοί δίσκοι σερβιρίσματος, είδη παλαιού παραδοσιακού καφενείου, κ.α.) αλλά και παλαιά ραδιόφωνα, λάμπες πετρελαίου, επιτραπέζια ρολόγια αλλά και εργαλεία και είδη καθημερινής οικιακής χρήσης (μαγειρικά σκεύη, δοχεία μεταφοράς και αποθήκευσης υγρών, καζάνια, μαγκάλια, σκάφες πλυσίματος, κ.α.), καθώς και εκκλησιαστικά σκεύη, γαμήλια στέμματα, πόρπες, ζώνες, ταμπακέρες, κ.α.). καθώς και πλούσιο ιστορικό και φωτογραφικό αρχείο της πόλης από το παρελθόν.

Είναι μια πραγματικά πλούσια συλλογή που μεταφέρει τον επισκέπτη σε μια άλλη εποχή.

Ανοιχτό για το κοινό κατόπιν συνεννοήσεως στο τηλέφωνο επικοινωνίας.

Επιβεβαιωμένο Μουσείο