Το Κέντρο Ιστορικών Μελετών Καθολικής Επισκοπής Σύρου (Κ.Ι.Μ.Κ.Ε.Σ.) ιδρύθηκε τον Οκτώβρη του 1986 από τον Eπίσκοπο Φραγκίσκο Παπαμανώλη και εγκαινιάστηκε την 1η Ιουλίου 1987 στους χώρους του πρώην ιεροσπουδαστηρίου που βρίσκεται στο βόρειο τμήμα του εκκλησιαστικού συγκροτήματος Αγίου Γεωργίου Άνω Σύρου. Σκοπός του είναι η συλλογή, μελέτη, αξιοποίηση και προβολή των ιστορικών πηγών σχετικά με την πνευματική κληρονομιά της Σύρου και των Κυκλάδων.

Το αρχειακό υλικό που φυλάσσεται σε ειδικούς χώρους του Κέντρου περιλαμβάνει: το Αρχείο των Καθολικών Επισκοπών Σύρου και Θήρας καθώς και τμήματα του Αρχείου της Κοινότητας και του Δήμου Άνω Σύρου την περίοδο της Tουρκοκρατίας και του ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους (16ος – 19ος αι.) και μας παρέχει, ως ιστορική πηγή, στοιχεία σχετικά με το νησί και πριν τη γέννηση της Ερμούπολης.

Η επισκέψιμη έκθεση του Κέντρου Ιστορικών Μελετών Καθολικής Επισκοπής Σύρου, περιλαμβάνει δημόσια και ιδιωτικά έγγραφα για τις μικρές και μεγάλες στιγμές από την καθημερινή ζωή των κατοίκων της Σύρας στα χρόνια της Τουρκοκρατίας, σπάνιες εκδόσεις και γεωγραφικοί χάρτες από τον 16ο έως τον 19ο αιώνα καθώς και ένα φωτογραφικό αφιέρωμα από το έργου του Πλάτωνα Ριβέλλη για την ιστορία του Αγίου Γεωργίου και στις παλαιές εκκλησιές της Απάνω Χώρας.

• Γενική Είσοδος

• Σάββατο 18:30 - 21:30