Λίγα μόλις χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Καστοριάς, σε ένα μικρό παραλίμνιο χωριό, το Δισπηλιό, υπάρχει η αναπαράσταση του Νεολιθικού Λιμναίου Οικισμού. Η επίσκεψη στην αναπαράσταση του προϊστορικού Λιμναίου Οικισμού προσφέρει μια “ζωντανή” εικόνα της Νεολιθικής εποχής. Ο οικισμός αποτελείται από 8 κατοικίες κατασκευασμένες από ξύλο και πηλό, που μας φέρνουν κοντά στον τρόπο ζωής των προϊστορικών ψαράδων, γεωργών, κτηνοτρόφων και κυνηγών.

Ο Οικισμός εντοπίστηκε το 1932, όταν κατέβηκε η στάθμη της λίμνης στο συγκεκριμένο σημείο και φάνηκαν υπολείμματα πασσάλων. Λίγα χρόνια αργότερα το 1965, όταν η στάθμη της λίμνης κατέβηκε και πάλι, βγήκαν στην επιφάνεια εκατοντάδες πασσάλων αποκαλύπτοντας τα λείψανα ενός λιμναίου οικισμού της Νεολιθικής Εποχής. Οι ανασκαφές ξεκίνησαν το 1992 και σταδιακά δημιουργήθηκε η σημερινή αναπαράσταση. Τα ευρήματα της ανασκαφής τοποθετούν τον Οικισμό περίπου στην έκτη χιλιετία προ Χριστού, όπου στην περιοχή αναπτύχθηκε ένας σπουδαίος πολιτισμός.

Ο αρχαιολογικός χώρος είναι ανοιχτός και τις Αργίες από τις 9:00-17:00. Κατά τη διάρκεια λειτουργίας του χώρου υπάρχει πρόγραμμα ενημέρωσης επισκεπτών ανά 30 λεπτά, ξεκινώντας από τις 9:00.

Claim listing

Take control of your listing!

Customize your listing details, reply to reviews, upload photos and more to show customers what makes your business special.
Your account will be created automatically based on data you provide below. If you already have an account, please login.

Fill the form

• Σάββατο 09:00 - 17:00