km Set radius for geolocation

Η Telegraph προτείνει τα μουσεία που όλοι πρέπει να επισκεφθούν

Blog

Για μία ακόμη φορά, η Telegraph επέλεξε τα πιο «απίθανα» μουσεία σε όλο τον κόσμο, λίστα στην οποία έβαλε και δύο ελληνικά.

Αφορμή για το νέο δημοσίευμα της βρετανικής εφημερίδας αποτέλεσε το γεγονός ότι εγκαινιάζεται το MOCAA στο Κέιπ Τάουν, το οποίο θεωρείται το μεγαλύτερο μουσείο σύγχρονης τέχνης στην Αφρική.

Ετσι, αποφάσισε να προτείνει και πάλι τα 42 μουσεία που θεωρεί «απίθανα», σε όλο τον κόσμο. Στη λίστα, ανάμεσα στο MoMA της Νέας Υόρκης, το Ερμιτάζ της Αγ. Πετρούπολης, το Λούβρο στο Παρίσι, το Πράδο της Μαδρίτης και τα μουσεία του Βατικανού, είναι και δύο ελληνικά.

Πρόκειται για το μουσείο της Ακρόπολης και το μουσείο Μπενάκη, τα οποία η Telegraph συμπεριέλαβε σε εκείνα που όλοι πρέπει να επισκεφθούν στη ζωή τους.

Πηγή

Νίκος Καββαδάς

Σχετικά με Νίκος Καββαδάς

Τα μουσεία πάντα ασκούσαν μια δύναμη πάνω μου λόγω της συμπυκνωμένης γνώσης, των εικόνων και των εμπειριών που μου προσέφεραν. Κάποια στιγμή αποφάσισα να ανταποδώσω αυτές τις όμορφες στιγμές και έτσι γεννήθηκε το museumfinder.gr