km Set radius for geolocation

Τα καλύτερα σε αρχιτεκτονική μουσεία του κόσμου

Blog

Τα μουσεία αποτελούν έναν κύριο προορισμό για κάθε τουρίστα και όχι άδικα, καθώς αντικατοπτρίζουν τη χώρα, την ιστορία και τον πολιτισμό του λαού της. Η κατανόηση του παρελθόντος και του παρόντος ενός τόπου ξεκινάει από τα μουσεία και στις αίθουσες τους είναι στοιβαγμένη η ιστορία ετών.

Δεν είναι όμως τα μουσείου όλου του κόσμου ίδια. Άλλα έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον, άλλα έχουν βαριά ιστορία πίσω τους και άλλα δεν είναι παρά σκονισμένες συλλογές απολιθωμάτων, που λίγους ενθουσιάζουν.

Μοντέρνα, σύγχρονα, το καθένα έχει να προσφέρει κι από κάτι στους επισκέπτες του. Από το Σιάτλ και το Σαν Φρανσίσκο μέχρι την Νότιο Αφρική, το National Geographic επέλεξε τα καλύτερα μουσεία σε αρχιτεκτονική στον κόσμο και μας τα παρουσιάζει.

Design Museum, Λονδίνο

Design Museum Holon, Ισραήλ

Museum of Tomorrow, Ρίο Ντι Τζανέιρο, Βραζιλία

Dongdaemun Design Plaza, Σεούλ, Νότιο Κορέα