km Set radius for geolocation

Κάλεσμα του Museum Finder στους ανθρώπους των μουσείων

Blog

Αγαπητοί φίλοι γεια σας, το μήνυμα αυτό απευθύνεται στους «ανθρώπους των μουσείων». Στους εκπροσώπους και τους υπεύθυνους των μουσειακών χώρων της Ελλάδας.

Το Museum Finder είναι η πρώτη προσπάθεια καταγραφής και ανάδειξης όλων των μουσειακών χώρων της Ελλάδας, ανεξαρτήτως κατηγορίας και θεσμικού πλαισίου λειτουργίας.

Αποτελεί εθελοντική πρωτοβουλία, πράγμα που κάνει την συνολική προσπάθεια ακόμα πιο δύσκολη.

Ο κύριος όγκος του περιεχομένου που έχει δημοσιευτεί (μέχρι στιγμής 665 μουσεία) προέρχεται κυρίως από τις ιστοσελίδες των μουσείων, καθώς και από άλλες ιστοσελίδες και πηγές (πχ Wikipedia).

Δυστυχώς όμως κάποιες πληροφορίες αλλάζουν συνεχώς, όπως τα ωράρια λειτουργίας των μουσείων, χωρίς αυτές να πέφτουν στην αντίληψη μας, με αποτέλεσμα οι πληροφορίες του Museum Finder να μην είναι ενημερωμένες.

Ο κίνδυνος αυτός είχε προβλεφθεί εξ αρχής και γι’ αυτό το Museum Finder δίνει την δυνατότητα στους εκπροσώπους των μουσείων, να αποκτήσουν την πλήρη διαχείριση της καταχώρησης του μουσείου τους. Η διαδικασία είναι και θα παραμείνει εντελώς δωρεάν και για την ολοκλήρωση της απαιτούνται 1 – 2 λεπτά.

Ζητάμε λοιπόν την στήριξη σας, προκειμένου το Museum Finder να παρέχει στους χρήστες του, ενημερωμένες και ακριβείς πληροφορίες.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι η εξής:

1.Επισκεφτείτε την καταχώρηση του μουσείου σας στο Museum Finder.

2.Κάτω από τον πίνακα με τις πληροφορίες για το κόστος εισόδου, υπάρχει ένα κουμπί που αναγράφει «Αίτημα Διεκδίκησης». Κάντε κλικ εκεί.

3.Στην φόρμα που θα εμφανιστεί, συμπληρώστε το email του μουσείου σας, το username που θέλετε να έχει ο λογαριασμός σας και τέλος τους χαρακτήρες που θα δείτε, στο πεδίο ασφαλείας (Captcha).

4.Αμέσως μετά, στο email σας θα λάβετε ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα το οποίο θα περιέχει έναν σύνδεσμο. Κάνοντας κλικ εκεί θα μπορέσετε να ορίσετε τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού σας. (Μην ξεχάσετε να ελέγξετε τα «ανεπιθύμητα» μηνύματα σας. Υπάρχει πιθανότητα το μήνυμα να εμφανιστεί εκεί).

5.Αφού δημιουργήσετε τον μυστικό κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού σας, θα είστε σε θέση να συνδεθείτε στο Museum Finder και να προχωρήσετε σε οποιαδήποτε αλλαγή, αμέσως μόλις το αίτημα διεκδίκησης εγκριθεί.

Αγαπητοί φίλοι,
το Museum Finder μέσα σε ένα χρόνο από την λειτουργία του έχει καθημερινά 600 – 1000 επισκέπτες, αριθμός ο οποίος αυξάνεται συνεχώς.

Παρόλα αυτά η επιτυχία της προσπάθειας θα είναι δυνατή μόνο αν οι ίδιοι οι άνθρωποι των μουσείων, όπως εσείς, στηρίξουν την προσπάθεια, αναλαμβάνοντας την διαχείριση των καταχωρήσεων των μουσείων που εκπροσωπούν και ενημερώνουν τις πληροφορίες των μουσείων τους.

Γι’ αυτό τον λόγο σας παρακαλούμε να αφιερώσετε 2 λεπτά προκειμένου να προχωρήσετε στην παραπάνω διαδικασία εγγραφής.

Παραμένουμε στην διάθεση σας για κάθε διευκρίνηση ή απορία έχετε.

Φιλικά,
για το Museum Finder
Νίκος Καββαδάς

Σχετικά με Νίκος Καββαδάς

Τα μουσεία πάντα ασκούσαν μια δύναμη πάνω μου λόγω της συμπυκνωμένης γνώσης, των εικόνων και των εμπειριών που μου προσέφεραν. Κάποια στιγμή αποφάσισα να ανταποδώσω αυτές τις όμορφες στιγμές και έτσι γεννήθηκε το museumfinder.gr

Σχόλια (4)

1. Ευαγγελία Χατζηγεωργίου

Μπράβο σας για την πρωτοβουλία.Θα είχε ίσως ενδιαφέρον να προσθετατε ένα πεδίο όπου θα μπορούσαν να προσθέσουν σχόλια επισκέπτες των μουσείων… πάντα μετά από δική σας έγκριση… Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και αμετανόητη museum lover!!! Μπράβο σας και πάλι!!!

1. Νίκος Καββαδάς
      Νίκος Καββαδάς

Αγαπητή κ. Χατζηγεωργίου γεια σας,
      κάτω από τις πληροφορίες του κάθε μουσείου, υπάρχει πεδίο στο οποίο μπορείτε να αξιολογήσετε το μουσείο σε διάφορους τομείς καθώς και να αφήσετε το σχόλιο σας!

Περιμένουμε τα σχόλια σας!

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με

Διαβάστε και αυτά τα άρθρα