Η μόνιμη έκθεση του Βυζαντινού Μουσείου Χίου φιλοξενείται στο οθωμανικό τέμενος Μετζιτιέ Τζαμί, των μέσων του 19ου αιώνα, η αναστήλωση του οποίου υλοποιήθηκε εντός του Γ΄ Κ.Π.Σ., με χρηματοδότηση του Περιφερειακού Επιχειρησιακού Προγράμματος Βορείου Αιγαίου.

Η έκθεση δεν θίγει στο εσωτερικό το χαρακτήρα του μνημείου, αλλά συμβάλλει στην ανάδειξή του, καθιστώντας παράλληλα το ίδιο το κτήριο ένα έκθεμα. Συνεπώς, το τζαμί και η έκθεση συνυπάρχουν αρμονικά και αλληλοσυμπληρώνονται.

Σκοπός της έκθεσης είναι να δώσει στους επισκέπτες μέσα από τα εκθέματα και το εποπτικό υλικό την εικόνα της ιστορικής και πολιτιστικής πορείας της Χίου από την παλαιοχριστιανική περίοδο έως και τα νεώτερα χρόνια και να αναδείξει την όσμωση των διαφόρων πολιτισμικών ομάδων που συμβίωσαν κατά καιρούς στο νησί.

Κλειστά

Πλατεία Βουνακίου, 82100, Χίος