Η δημιουργική σχέση που συνδέει τη NICO LAZARIDI με την τέχνη είναι έντονη και διαρκής σε όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων μας.

Έτσι και στο οινοποιείο Μακεδών μπορεί ο επισκέπτης να θαυμάσει έργα από τη συλλογή του ζωγράφου Ευθύμιου Βαρλάμη που φιλοξενούνται εδώ. Η συλλογή ξεκινά και καταλήγει με δύο πορτρέτα του Θεού Διόνυσου, ενώ το θέμα των υπολοίπων πινάκων είναι «η γυναίκα», σύμβολο μέσα στο πέρασμα των αιώνων, στην οποία είναι αφιερωμένη η εκατονταετία που διανύουμε.

Παράλληλα στο χώρο εκτίθενται και ξυλόγλυπτα του καλλιτέχνη Yaro Tusser.

Το Οινοποιείο Μακεδών βρίσκεται στον Πλατανότοπο Καβάλας και η ξενάγηση περιλαμβάνει σύντομη περιήγηση στον αμπελώνα και στους χώρους παραγωγής, εμφιάλωσης και παλαίωσης των κρασιών και στη συλλογή έργων τέχνης του Ευθύμιου Βαρλάμη και να ανακαλύψετε τα μυστικά των κρασιών μας στην ευρύχωρη αίθουσα γευσιγνωσίας

Κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για το κόστος εισόδου.