Το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης «Ευάγγελος Βλασσόπουλος» δημιουργήθηκε από την προσπάθεια της Ένωσης Αγιοπετριτών Λευκάδας Νομού Αττικής και εγκαινιάστηκε στις 21 Αυγούστου 2018. Η συλλογή του περιέχει εκθέματα του περασμένου αιώνα από την καθημερινή ζωή των κατοίκων του χωριού.

Ο Ευάγγελος Βλασσόπουλος, (7 Ιουλίου 1935 – 18 Ιουλίου 2002), του οποίου το όνομα φέρει το μουσείο , ήταν γιατρός και πολιτικός, βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στη Λευκάδα. Γεννήθηκε στον Άγιο Πέτρο της Λευκάδας και σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το 1977 εξελέγη πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά και παρέμεινε στη θέση αυτή επί μία οκταετία.

Από το 1993 ως το 1996 ήταν πρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Προνοίας και νωρίτερα, του Οίκου του Ναύτου. Εξελέγη βουλευτής Λευκάδας με το ΠΑΣΟΚ (στο οποίο ανήκε από ιδρύσεώς του), αρχικά στις εκλογές του 1996 και επανεξελέγη το 2000.

Η δεύτερη θητεία του στο ελληνικό Κοινοβούλιο διακόπηκε με τον θάνατό του σε ηλικία 67 ετών στις 18 Ιουλίου 2002. Κηδεύτηκε δύο ημέρες μετά (20 Ιουλίου) από τον Μητροπολιτικό Ναό Αγίας Τριάδος του Πειραιώς. Ήταν παντρεμένος με τη Θεονίτσα Κακογιάννη και απέκτησαν 2 κόρες.

Άγιος Πέτρος, 31100, Λευκάδα

Δωρεάν Είσοδος

Η είσοδος είναι δωρεάν προς όλους

Δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με το ωράριο λειτουργίας του μουσείου.