Η πρώην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Φλώρινας και δεκατέσσερις φορείς- ιδιοκτήτες Λαογραφικών Συλλογών του Νομού ίδρυσαν την αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία με την επωνυμία «Δίκτυο Συλλόγων Λαογραφίας-Παράδοσης». Σκοπός του Δικτύου η διάσωση, η διατήρηση και η ανάδειξη των πολυπολιτισμικών χαρακτηριστικών, που συνθέτουν τον λαϊκό πολιτισμό της περιοχής και συνδέουν τους σημερινούς κατοίκους του με το πλούσιο παρελθόν τους.

Η λαογραφική συλλογή της Εύξεινου Λέσχης Φιλώτα, που στεγάζεται στο κτίριο της λέσχη αποτελείται από 400-500 αντικείμενα λαϊκής τέχνης.

Παρέχονται πληροφορίες για τον οικιακό και εθιμικό βίο, τις αγροτοποιμενικές και επαγγελματικές εργασίες. Το υλικό αυτό, συνοδεύεται από πλούσιο φωτογραφικό αρχείο και αντιπροσωπεύει το σύνολο σχεδόν των δραστηριοτήτων του πρώτου πυρήνα προσφύγων, που εγκαταστάθηκε στην περιοχή μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή

Φιλώτας, 53077, Φλώρινα

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για το ωράριο και το κόστος εισόδου.