Στη Ζαγορά Πηλίου βρίσκεται το περίφημο σχολείο του Ρήγα, το Ελληνομουσείο όπως ονομάστηκε αργότερα. Είναι το παλιότερο σχολείο του Πηλίου και σε αυτό φοίτησαν σπουδαίοι άνθρωποι της Ελληνικής ιστορίας και λογοτεχνίας.

Μερικοί από του μαθητές του Ελληνομουσείου που διέπρεψαν στο χώρο των γραμμάτων και των κοινών, είναι οι πρωτεργάτες της Ελληνικής επανάστασης Ρήγας Φεραίος, Άνθιμος Γαζής, Γρηγόρης Κωνσταντάς και Καλλίνικος Λαπάτης πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως.

Μπορείτε επίσης να επισκεφθείτε και τη Βιβλιοθήκη της Ζαγοράς που βρίσκεται πολύ κοντά στο Σχολείο η οποία διαθέτει περίπου 1500 βιβλία, χειρόγραφα, έγγραφα της επανάστασης, κειμήλια και λάβαρα.

Ζαγορά, 37001

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες σχετικά με το ωράριο λειτουργίας και το κόστος εισόδου.