Το Εκκλησιαστικό και Βυζαντινό Μουσείο Ύδρας «Άγιος Μακάριος Νοταράς» στεγάζεται στην δυτική πλευρά του μοναστηριακού συγκροτήματος της Κοίμησης της Θεοτόκου, στα μέσα περίπου της παραλίας της Ύδρας και λειτουργεί από το 1999. Τα εγκαίνια του Μουσείου τελέσθηκαν επισήμως στις 15-8-2005 υπό του τότε Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών κ.κ. Χριστόδουλου.

Το μοναστηριακό συγκρότημα αποτελεί την έδρα της Μητρόπολης Ύδρας, Σπετσών, Αιγίνης Ερμιονίδος και Τροιζήνας και αποκαλείται από τους ντόπιους «Μοναστήρι». Χτίστηκε στα μέσα του 17ου αιώνα και θεωρείται ένα από τα αρχαιότερα μοναστήρια της Υδρας.

Στο μουσείο φυλάσσονται σε ειδικές προθήκες όλα τα κειμήλια του μοναστηριού: ιερές εικόνες, άμφια, ιερά σκεύη, μουσικά χειρόγραφα, τούρκικα φιρμάνια, κ.α. Ανάμεσά τους ξεχωρίζει η εικόνα της Παναγίας «Ρόδο Αμάραντο», που τοποθετείται χρονικά γύρω στα 1774

Υπάρχουν και κειμήλια από ιδιώτες όπως φορητές εικόνες του Αρχιμ.π. Αθανασίου Κουλούρα, προσωπικά αρχιερατικά αντικείμενα του μακαριστού Μητροπολίτου Ύδρας κυρού ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ του Καραμάνου, τα οποία προσέφεραν οι ανηψιές του κ. Ελευθερία Σούλια και Μαρία Κουρουσοπούλου, προσωπικά αντικείμενα του μακαριστού Υδραίου Ιεράρχου, Μητροπολίτου Παροναξίας κυρού ΕΠΙΦΑΝΙΟΥ, δωρεά του ανηψιού του Γεωργίου Ε.Καλαφάτη, ως περίτεχνος Σταυρός ευλογίας, δωρεά Άννας Δημ.Πέρκιζα.

Το Μουσείο λειτουργεί  από 1ης Απριλίου έως 15ης Νοεμβρίου καθημερινά εκτός Δευτέρας από τις 10 π.μ. έως 5 μ.μ.

Στο προαύλιο χώρο του μπορείτε να δείτε προτομές του Λάζαρου Κουντουριώτη, του Ανδρέα Μιαούλη, του Βασιλέως Γεωργίου Α΄ και του Αντώνη Λιγνού, φιλοτεχνημένες από τον Δημήτρη Φιλιππότη.

Μπορείτε επίσης να δείτε τον τάφο του Λάζαρου Κουντουριώτη και το μνημείο πεσόντων στους Βαλκανικούς Πολέμους.

Πηγή

Κλειστά

Το μουσείο λειτουργεί από από 1η Απριλίου μέχρι 15 Νοεμβρίου

Παραλία Ύδρας