Το Αρχαιολογικό Μουσείο Πύργου, με τα εκθέματα όλων των ιστορικών περιόδων από όλη την επικράτεια της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, άνοιξε τις πύλες του για το κοινό το 2013.

Στεγάζεται σε κτίριο νεοκλασικού ρυθμού, πιθανότατα έργο του αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλλερ, το οποίο λειτούργησε ως Δημοτική Αγορά της πόλης του Πύργου από τον 19ο ως τις αρχές του 20ου αιώνα. Η έκθεση περιλαμβάνει 1.120 αντικείμενα από όλο το νομό που αφηγούνται την ιστορία της Ηλείας από τα προϊστορικά έως και τα μεταβυζαντινά χρόνια

Στην δεξιά πτέρυγα του μουσείου εκτίθενται τα ευρήματα των προϊστορικών και τμήμα των ιστορικών χρόνων, ενώ, στην αριστερή πτέρυγα και στην κεντρική αίθουσα, παρουσιάζεται το υπόλοιπο τμήμα των ιστορικών χρόνων και αξιόλογα αντικείμενα της βυζαντινής και μεταβυζαντινής εποχής.

Έχοντας ως σημείο αναφοράς τον άνθρωπο και την δράση του κατά το παρελθόν, η έκθεση επιχειρεί να συνδυάσει το αντικειμενο-κεντρικό με το θεματικο-αφηγηματικό ερμηνευτικό μοντέλο.
Το υλικό κάθε χρονικής περιόδου (προϊστορικά, ιστορικά, βυζαντινά και μεταβυζαντινά χρόνια) συσχετίζεται με τις εξής θεματικές ενότητες: Οικισμοί, θρησκεία, άνθρωποι/ ιδέες/ αντικείμενα, επιτρέποντας στον επισκέπτη να διαμορφώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για τους κατοίκους της Ηλείας και την καθημερινότητά τους, διαχρονικά.

Καραϊσκάκη 5-7, 27100, Πύργος

Γενική Είσοδος

4€

Μειωμένο Εισιτήριο