km Set radius for geolocation

Δυο ελληνικά μουσεία διεκδικούν το βραβείο για το Ευρωπαϊκό Μουσείο της Χρονιάς

Blog

Δυο ελληνικά μουσεία, το Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών και το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, διεκδικούν το βραβείο για το Ευρωπαϊκό Μουσείο της Χρονιάς (2018).

Ο θεσμός του European Museum of the Year Award (EMYA) θεσπίστηκε το 1977 και τελεί υπό την αιγίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης, με στόχο να βραβεύει, σε ετήσια βάση, την καλύτερη μουσειακή πρακτική στην Ευρώπη και να ενθαρρύνει τις καινοτόμες δράσεις στην κοινωνία των μουσείων. Το 2016, στο πλαίσιο των βραβείων, το Αρχαιολογικό Μουσείο Τεγέας είχε κερδίσει ειδική διάκριση.

Το νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών εγκαινιάστηκε στις 7 Ιουνίου 2016. Στον εκθεσιακό χώρο των 1.000 τ.μ. του, στεγάζονται πολλά αντιπροσωπευτικά αντικείμενα των χιλιετιών της συνεχούς ανθρώπινης δραστηριότητας στη Βοιωτία. Από τις 18 ενότητες της έκθεσής του, οι 11 ακολουθούν χρονολογική σειρά από την παλαιολιθική περίοδο έως την ίδρυση του νέου ελληνικού κράτους και παρουσιάζονται διαχρονικά, ο πολιτισμός, η καθημερινή ζωή, η πολιτική και κοινωνική εξέλιξη στη Βοιωτία.

Σε εξειδικευμένες ενότητες παρουσιάζεται η ιστορία του Αρχαιολογικού Μουσείου Θηβών και των πρώτων αρχαιολογικών ερευνών στην περιοχή, οι μύθοι που σχετίζονται με τη Βοιωτία και η πνευματική ακτινοβολία της Βοιωτίας από την αρχαιότητα έως και τη σύγχρονη εποχή, με ιδιαίτερη αναφορά στις τραγωδίες του θηβαϊκού μυθολογικού κύκλου.

Το Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας βρίσκεται πάνω στο λόφο «Μεζούρλο» στις νότιες παρυφές της πόλης, σε έκταση 54 στρεμμάτων που παραχωρήθηκε σταδιακά από τον Δήμο Λάρισας στο υπουργείο Πολιτισμού. Το Μουσείο εγκαινιάστηκε στις 28 Νοεμβρίου του 2015.

Η βασική αφήγηση της έκθεσης είναι ο θεσσαλικός χώρος διαχρονικά, η θεσμική οργάνωση των κοινωνιών και η πορεία που προηγήθηκε προς την οργάνωση αυτή. Η προσέγγιση αυτής της διαδρομής στον χρόνο και τον χώρο γίνεται μέσα από το τρίπτυχο: κράτος, θεσμοί, εξουσίες. Σε ορισμένες ενότητες αναδεικνύονται χαρακτηριστικά για την εποχή θέματα ως διακριτές υποενότητες. Οι επιλογές αυτές καθορίστηκαν από το ίδιο το αρχαιολογικό υλικό.

Via

Νίκος Καββαδάς

Σχετικά με Νίκος Καββαδάς

Τα μουσεία πάντα ασκούσαν μια δύναμη πάνω μου λόγω της συμπυκνωμένης γνώσης, των εικόνων και των εμπειριών που μου προσέφεραν. Κάποια στιγμή αποφάσισα να ανταποδώσω αυτές τις όμορφες στιγμές και έτσι γεννήθηκε το museumfinder.gr